Americký úřad pro regulaci cenných papírů SEC si vezme do hledáčku takzvané DeFi kryptoměnové platformy.
Pod vedením nového šéfa Garyho Genslera regulační úřad SEC neuvolnil svůj postoj ke kryptoměnám, spíše naopak.
Kromě jednotlivých kryptoměn, které považuje za cenné papíry, chce SEC dostat pod kontrolu burzy a nově se dívá také směrem k DeFi, tedy decentralizovaným finančním platformám.
DeFi nabízejí kromě decentralizované směny různých tokenů také finanční produkty, jako jsou půjčky nebo spořicí účty, kde jsou vklady úročeny.
Problém ale je, že decentralizovanost těchto platforem je v drtivé většině případů pouhou iluzí.
„Pořád je tam ústřední skupina lidí, kteří nejen píší ten software, jako open-source software, ale také často všechno řídí a inkasují poplatky. Je v tom pobídková struktura pro propagátory a sponzory,“ povšiml si Gensler v rozhovoru pro Wall Street Journal.
Skupina lidí, která za danou platformou stojí, většinou vydá digitální token, z jehož prodejů má zisky. Lidé často takové tokeny nakupují ve vidině zhodnocení díky úspěchy dané DeFi platformy. A jejich použití pro hlasování o určitých záležitostech decentralizovanost nezařídí.
Ti, kdo platformu programují, mají kód pod výhradní kontrolou a často rozhodují o zásadních věcech bez hlasování. Kdykoliv můžou kód, a tím i fungování celé platformy, změnit.
Podle Genslera proto DeFi platformy většinou jsou centralizované a vzhledem ke své podstatě nabízejí obchodování s cennými papíry. Proto by se měly registrovat u SEC a plnit příslušné požadavky a dodržovat pravidla.
Ovšem pokud tak neučiní, ve většině případů bude asi SEC mít velké problémy vůbec dohledat, kdo kterou DeFi platformu provozuje, natož aby je stíhal.