Na trh se dostanou bitcoiny z Mt. Goxu. Bude to tlak na cenu?

Blíží se doba, kdy se klienti zkrachovalé kryptoměnové burzy Mt. Gox dostanou k části svých bitcoinů. Můžou s nimi zaplavit burzy.

Mt. Gox se zasloužil zřejmě o první explozi kryptoměn. Když v roce 2013 bitcoin poprvé překonal hranici tisíc dolarů, byla to největší burza na světě. Podle některých analýz tehdy používala nekalé praktiky, aby cenu bitcoinu pumpovala.

Podstatnější je, že v roce 2014 přišel krach burzy, její tehdejší šéf Mark Karpeles z něj obvinil hackery, kteří měli odcizit statisíce bitcoinů. Opět podle některých analýz se ale jednalo o tak zvanou práci zevnitř.

Úřadům v Japonsku, kde burza sídlila, se po zásahu podařilo část majetku zabezpečit. Po dlouhých letech různých řízení je teď na spadnutí distribuce zabavených bitcoinů zpět jejich původním majitelům – klientům burzy.

Správce má k dispozici celkem 141 tisíc bitcoinů, které hodlá vrátit jejich majitelům. Ty mají mnohonásobně vyšší cenu než v roce 2014, kdy došlo ke krachu Mt. Gox.

V dnešních číslech jde konkrétně o zhruba osm miliard dolarů. Teď je otázka, které se trhy trochu obávají, co majitelé navrácených bitcoinů udělají. Kdyby je většinově chtěli prodat, jistě by tím shodili cenu bitcoinu a velmi pravděpodobně by tím poslali dolů i ostatní tokeny.

Trhy proto netrpělivě vyčkávají, kdy přesně dojde k distribuci kdysi ztracených bitcoinů a jak s nimi jejich vlastníci naloží.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru