Kryptoměnám hrozí zemětřesení, newyorský prokurátor obvinil Bitfinex a tether z podvodu

Úřad newyorského prokurátora obdržel soudní příkaz proti provozovateli kryptoměnové burzy Bitfinex a kryptoměny tether.

Ve světě kryptoměn vrcholí potenciálně obrovský skandál, který by mohl mít dalekosáhlé dopady. Již delší dobu existuje podezření, podložené řadou analýz, že nejrozšířenější stabilní kryptoměna tether není kryta jedna ku jedné americkými dolary, jak by měla, a že je využívána pro manipulaci s kryptoměnovými trhy.

Tato podezření částečně potvrdil úřad newyorského prokurátora, který obvinil společnost iFinex, jež stojí za burzou Bitfinex a tetherem, že nelegálně kryla ztrátu ve výši 850 milionů dolarů (téměř 20 miliard korun). Společnost měla použít pro krytí vlastní ztráty dolary, které mají krýt emitované tethery.

Bitfinex o zmíněných 850 milionů přišel tak, že je předal panamské firmě Crypto Capital Corp., a ztratil k nim přístup. Navzdory tomu, že Bitfinex na pokrytí této ztráty začal čerpat peníze z rezerv tetheru, není podle prokurátora schopný plnit všechny požadavky svých klientů na výběry peněz.

Prokurátor se proto obrátil na soud, který iFinexu nařídil, aby přestal čerpat peníze z rezerv tetheru, aby přestal porušovat zákon a aby se zdržel veškerého jednání, které by mohlo vést ke ztrátám záznamů o jeho aktivitách a dalších důkazů.

Tento případ má potenciál rozhodit celý kryptoměnový sektor, protože tether používá velké množství kryptoměnových burz, včetně těch největších, jako je Binance. Zmrazení financí iFinexu a potvrzení, že tether není ničím krytý, může tuto kryptoměnu paralyzovat, a tím i velké množství burz. Navíc může dojít k vyvolání řetězové reakce na základě ztráty důvěry a vlně výprodejů různých kryptoměn.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru