Jak kryptoměnová platební karta Coinbase nedává vůbec žádný smysl

S velkou slávou představila kryptoměnová burza Coinbase Visa debetní kartu, která umožní platby a výběry z bankomatů založené na kryptoměnových transakcích.

Coinbase patří mezi nejpopulárnější kryptoměnové burzy v USA, ale působí po celém světě, účet u ní můžou mít i rezidenti České republiky. Umožní nakupování, prodávání a držbu kryptoměn, jako jsou bitcoin, ether nebo XRP.

Coinbase nyní začala nabízet svým klientům platební kartu Visa, která jim umožní utrácet kryptoměny z jejich účtů. Jinak řečeno s kartou je možné platit za zboží a služby, přičemž při platbě dojde k odečtení finančních prostředků z kryptoměnového účtu, po jejich konverzi na příslušnou fiat měnu.

S nadsázkou se dá říct, že s touto kartou můžete použít své kryptoměny na platby za cokoliv a kdekoliv, kde jsou přijímány platební karty. Ovšem na pozadí dochází ke konverzi kryptoměny na fiat měnu a prodejce samozřejmě dostane fiat měnu.

Celý tento koncept však z praktického hlediska nedává vůbec žádný smysl. Protože se v podstatě jedná o nákup peněz, za které bude nakupovat, přičemž tratit budete nemalé prostředky na poplatcích.

Když totiž uskutečníte prostřednictvím Coinbase karty zahraniční platbu mimo Evropský hospodářský prostor, poplatek za transakci činí 3 %. V rámci EHP jsou platby zatíženy poplatkem 0,2 %. Výběry z bankomatů nad zhruba šest tisíc korun měsíčně (200 liber) jsou zatíženy poplatkem 1 % u domácích výběrů a 2 % u zahraničních výběrů.

Když to srovnáme s platebními kartami u běžných bankovních účtů, u plateb neplatíte žádné poplatky, ani u těch zahraničních. Pouze u zahraničních plateb je třeba počítat se skrytými poplatky za konverzi na cizí měnu, jsou v rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou, kterou má u každé zahraniční měny nastavené banka. Ale to u kryptoměn platí také, i u Coinbase budete čelit spreadům.

U standardních karet výběry z bankomatů je také možné mít zdarma, ty tuzemské zcela běžně, ty zahraniční u prémiových karet.

Na druhé straně jsou tu poplatky karetních společností, které spotřebitel nevidí a kterými jsou zatíženy prodejci u každé transakce. Ale ty budou fungovat stejně i u kryptoměnové karty Coinbase.

Zkrátka řečeno používat kryptoměny na platby tam, kde kryptoměny nepřijímají přímo, nedává smysl, protože je to zatíženo poměrně vysokými poplatky.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru