Jak kryptoměnová platební karta Coinbase nedává vůbec žádný smysl

Jak kryptoměnová platební karta Coinbase nedává vůbec žádný smysl

S velkou slávou představila kryptoměnová burza Coinbase Visa debetní kartu, která umožní platby a výběry z bankomatů založené na kryptoměnových transakcích.

Coinbase patří mezi nejpopulárnější kryptoměnové burzy v USA, ale působí po celém světě, účet u ní můžou mít i rezidenti České republiky. Umožní nakupování, prodávání a držbu kryptoměn, jako jsou bitcoin, ether nebo XRP.

Coinbase nyní začala nabízet svým klientům platební kartu Visa, která jim umožní utrácet kryptoměny z jejich účtů. Jinak řečeno s kartou je možné platit za zboží a služby, přičemž při platbě dojde k odečtení finančních prostředků z kryptoměnového účtu, po jejich konverzi na příslušnou fiat měnu.

S nadsázkou se dá říct, že s touto kartou můžete použít své kryptoměny na platby za cokoliv a kdekoliv, kde jsou přijímány platební karty. Ovšem na pozadí dochází ke konverzi kryptoměny na fiat měnu a prodejce samozřejmě dostane fiat měnu.

Celý tento koncept však z praktického hlediska nedává vůbec žádný smysl. Protože se v podstatě jedná o nákup peněz, za které bude nakupovat, přičemž tratit budete nemalé prostředky na poplatcích.

Když totiž uskutečníte prostřednictvím Coinbase karty zahraniční platbu mimo Evropský hospodářský prostor, poplatek za transakci činí 3 %. V rámci EHP jsou platby zatíženy poplatkem 0,2 %. Výběry z bankomatů nad zhruba šest tisíc korun měsíčně (200 liber) jsou zatíženy poplatkem 1 % u domácích výběrů a 2 % u zahraničních výběrů.

Když to srovnáme s platebními kartami u běžných bankovních účtů, u plateb neplatíte žádné poplatky, ani u těch zahraničních. Pouze u zahraničních plateb je třeba počítat se skrytými poplatky za konverzi na cizí měnu, jsou v rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou, kterou má u každé zahraniční měny nastavené banka. Ale to u kryptoměn platí také, i u Coinbase budete čelit spreadům.

U standardních karet výběry z bankomatů je také možné mít zdarma, ty tuzemské zcela běžně, ty zahraniční u prémiových karet.

Na druhé straně jsou tu poplatky karetních společností, které spotřebitel nevidí a kterými jsou zatíženy prodejci u každé transakce. Ale ty budou fungovat stejně i u kryptoměnové karty Coinbase.

Zkrátka řečeno používat kryptoměny na platby tam, kde kryptoměny nepřijímají přímo, nedává smysl, protože je to zatíženo poměrně vysokými poplatky.

Podobné články

Vložit příspěvek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *