Hon na krále kryptoměn – recenze nesmyslu

Nový dokument o kryptoměnách z produkce Netflixu je sice dobře koukatelný, ale vůbec nedává smysl.

V roce 2019 jsme informovali o úmrtí zakladatele kanadské kryptoměnové burzy QuadrigaCX Geralada Cottena, které přineslo odříznutí klientů burzy od jejich peněz. Tenkrát jsme ještě netušili, jaká aféra se z toho vyklube a že o tom Netflix natočí dokumentární film.

Důvěra se nevyplácí: Hon na krále kryptoměn – tak zní oficiální český název filmu (Trust No One: The Hunt for the Crypto King v angličtině).

Netflix sice o zkáze burzy QuadrigaCX natočil zajímavý dokument, který je ale spíš senzacechtivý, než aby odváděl seriózní novinářskou práci.

Dokument se soustředil na divoké úvahy lidí, kteří přišli o peníze na burze, když její zakladatel a majitel Gerald Cotten zemřel. Ten byl totiž údajně jediný, kdo měl soukromé klíče k offline kryptoměnovým peněženkám, kde se nacházela většina tokenů.

Nesmysl za nesmyslem

Tvůrci dokumentu ve svém díle servírují divákovi dramaticky se vyvíjející příběh, ale zcela opomíjejí pokrývat zásadní věci a klást důležité otázky. V této recenzi nabízím několik klíčových bodů.

Výchozí situace: Zemřel majitel kryptoměnové burzy, který údajně jako jediný měl přístup k hlavním krypto peněženkám burzy, a tak její klienti ztratili přístup k penězům v hodnotě asi čtyř miliard korun. Zanechal po sobě majetek v hodnotě milionů dolarů, který odkázal své manželce.

  1. V normálním světě by se mezi tisíci podvedených klientů měl najít aspoň někdo, kdo půjde podat trestní oznámení na policii, která by tak musela celou věc řádně prošetřit. Nemám právní vzdělání, ale Cotten coby majitel burzy určitě porušil nějaké ty paragrafy, minimálně v oblasti povinností při správě cizího majetku.Takže to minimum, co by se mělo stát, je že dojde k zabavení veškerého majetku, který po něm zůstal, aby byl využit k alespoň částečnému uspokojení pohledávek klientů za burzou.V dokumentu je ale pouze zmíněno, že jeden z klientů zavolal kanadskému federálnímu úřadu pro vyšetřování a řekl, že Cotten asi utíká ze země s miliony dolarů a že ho mají zadržet. Na což se mu prý po telefonu vysmáli. Tohle není normální postup. Lidé přišli o miliardy a neproběhlo žádné oficiální vyšetřování ze strany policie?

  2. Šetření transakcí na účtech se ujal finanční regulátor Ontaria OSC. Jeho představitel v dokumentu uvedl, že Cotten vyváděl klientská krypta na zahraniční burzy a že všechno prodělal. Tady velmi chybělo rozvedení do větších detailů. Na jaké burzy a které kryptoměny odvedl? Získal vyšetřovatel od dotčených burz výpisy transakcí, aby přesně věděl, co se stalo a že se například nejednalo jen o přestupní stanici pro další převod kryptoměn jinam? Jaké obchody Cotten prováděl? A co bankovní účty burzy, kam a jak mizely depozity klientů? Byly využity k nákupu kryptoměn pro Cottenovy spekulace na ostatních burzách? A tak dále.
    V dnešní době existuje řada specializovaných firem na sledování kryptoměnových transakcí, a protože podle dostupných zpráv Cotten nepoužíval žádné anonymní, mělo by být možné přesně rozklíčovat všechny toky peněz. To by přineslo definitivní odpovědi.


  3. V dokumentu se vůbec nikdo neptá na zaměstnance burzy. QuadrigaCX byla největší krypto burza v Kanadě, určitě ji nemohl provozovat Cotten sám. Ten navíc hodně cestoval po světě, proto se jeví jako nemožné, aby sám obsluhoval všechny krypto transakce mezi peněženkami burzy. Takže vysvětlení, že měl jako jediný přístup k offline peněženkám, se jeví jako těžko uvěřitelné.
    V každém případě zaměstnanci burzy měli být ti první, kdo bude vyslechnut, protože ti by do celé situace vnesli hodně světla.
    Místo toho je v dokumentu zmíněn jen jeden, který se anonymně připojil do skupiny na Telegramu a poskytl informace o pohřbu. A nikdo se ho neptal, jak burza fungovala, kdo a jak zadával a schvaloval transakce a tak dále. Což nás opět vrací k bodu č. 1, to opravdu neproběhlo žádné oficiální vyšetřování, které by tohle všechno pokrylo?


  4. Klienti burzy měli teorii, že si Cotten koupil falešný úmrtní list v Indii. Novináři poslali jednoho svého kolegu do Indie, který promluvil s ošetřujícím lékařem, jenž úmrtí potvrdil. Tím to považovali za uzavřené. Neříkám, že se v danou chvíli dalo dělat v Indii něco víc, ale nenapadlo novináře, že když se dá koupit falešný úmrtní list, dá se možná koupit také falešná výpověď jednoho lékaře?

Sečteno a podtrženo, u dokumentárních filmů Netflixu panuje jasný trend produkce materiálů, které jsou divácky zajímavé, ale z pohledu investigativní práce velmi slabé.

Příběh Quadrigy CX vykazuje typické rysy exit scamu (podvodu). Dokud kryptoměny rostly a lidé investovali, všechno šlo nahoru. Jakmile kryptoměny začaly klesat, Ponzi schémata se začala hroutit. Že Cotten zemřel zrovna ve chvíli, kdy se provoz Quadriga Ponziho podvodu stal neudržitelný, se zdá být až velmi podezřelá náhoda.

Rozhodně existují nástroje a postupy, jak vnést do tohoto případu mnohem více světla. A to Netflix bohužel neudělal.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru