Estonsko zrušilo licenci 500 kryptoměnovým firmám

Estonsko zrušilo licenci 500 kryptoměnovým firmám

Ve snaze vyčistit kryptoměnový sektor zrušily estonské úřady zhruba třetinu kryptoměnových licencí, které doposud udělily.

Estonsko se stalo vstřícné vůči kryptoměnám v roce 2017, kdy připravilo rámec pravidel pro firmy podnikající v tomto oboru. Od té doby získalo estonskou kryptoměnovou licenci 1400 společností.

Nyní však nastal výrazný zlom, když úřady 500 registrací zrušily. Cílem je vyčistit kryptoměnové odvětví od pochybných a podvodných firem. Je to částečně reakce na problém s Danske Bank, která čelí obvinění, že přes svoji estonskou pobočku vyprala přes 200 miliard eur, a to v letech 2007 až 2015.

Zrušení kryptoměnových licencí se týká především firem, které se registrovaly v Estonsku, ale nezaložily v něm svoji pobočku. Takové firmy jsou nejrizikovější. Estonský regulátor požaduje, aby firmy s estonskou licencí měly v Estonsku sídlo a podléhaly estonské regulaci a dohledu.

Zároveň došlo k prodloužení lhůty pro vydání licence z 30 na 90 dní a zvýšení poplatku za licenci z 345 na 3300 eur.

Z vlastní zkušenosti můžeme říct, že jsme viděli nespočet kryptoměnových podvodů, které na svých webech uváděly, že jsou registrované v Estonsku. Zpřísnění procesu vydávání licencí je tedy určitě vítaným krokem, který by měl pomoct celému odvětví posunout se vpřed.

Podobné články

Vložit příspěvek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *