Estonsko zrušilo licenci 500 kryptoměnovým firmám

Ve snaze vyčistit kryptoměnový sektor zrušily estonské úřady zhruba třetinu kryptoměnových licencí, které doposud udělily.

Estonsko se stalo vstřícné vůči kryptoměnám v roce 2017, kdy připravilo rámec pravidel pro firmy podnikající v tomto oboru. Od té doby získalo estonskou kryptoměnovou licenci 1400 společností.

Nyní však nastal výrazný zlom, když úřady 500 registrací zrušily. Cílem je vyčistit kryptoměnové odvětví od pochybných a podvodných firem. Je to částečně reakce na problém s Danske Bank, která čelí obvinění, že přes svoji estonskou pobočku vyprala přes 200 miliard eur, a to v letech 2007 až 2015.

Zrušení kryptoměnových licencí se týká především firem, které se registrovaly v Estonsku, ale nezaložily v něm svoji pobočku. Takové firmy jsou nejrizikovější. Estonský regulátor požaduje, aby firmy s estonskou licencí měly v Estonsku sídlo a podléhaly estonské regulaci a dohledu.

Zároveň došlo k prodloužení lhůty pro vydání licence z 30 na 90 dní a zvýšení poplatku za licenci z 345 na 3300 eur.

Z vlastní zkušenosti můžeme říct, že jsme viděli nespočet kryptoměnových podvodů, které na svých webech uváděly, že jsou registrované v Estonsku. Zpřísnění procesu vydávání licencí je tedy určitě vítaným krokem, který by měl pomoct celému odvětví posunout se vpřed.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru