Mexická kryptoměnová burza Bitso se podělila o své zkušenosti s implementací kryptoměn do mezinárodních finančních transferů.
Zahraniční převody peněz jsou z pohledu svých nákladů problematické. Světový průměr nákladů činí 7 procent převáděné částky, nejdražší jsou do subsaharské Afriky (9 %) a nejlevnější do jihovýchodní Asie (5,2 %). Ve všech případech jsou to ale vysoká čísla. Cílem OSN pro udržitelný rozvoj je snížení průměru na 3 procenta.
Navíc poplatky za mezinárodní převody často mají určitou minimální úroveň, která brání menším platbám v jednotkách dolarů, protože by je celé spotřebovaly právě poplatky.
Řešení tohoto problému přinášejí kryptoměny. Mezinárodní platby nejen zlevňují, ale také zrychlují. Náklady můžou klesnout o 50 až 90 % procent, zatímco uzavření převodu trvá desítky sekund místo několika dní.
Pionýrem v této oblasti je mexická kryptoměnová burza Bitso, která se doposud soustředila na příchozí mezinárodní platby do Mexika, především ty pocházející z USA. Nyní plánuje expanzi do dalších Latinské Ameriky zemí.
Efektivnost koridoru USA – Mexiko zvyšuje prostřednictvím spolupráce s blockchainovou společností Ripple, která dodává finančním institucím software, jenž dodává likviditu mezinárodním transferům peněz prostřednictvím kryptoměny XRP.
V tomto konkrétní případě jsou americké dolary směněny v USA na XRP, poté jsou XRP převedeny do Mexika, tam směněny za mexická pesa, a ty jsou ve finále připsány na cílový bankovní účet. To vše se děje automaticky, trvá to méně než 90 sekund a Bitso hraje roli konverzní brány mezi XRP a pesy v Mexiku.
Protože jsou takové převody levnější a mnohem rychlejší, zaznamenává Bitso nárůst objemů transferů o 15 procent týdně. V současnosti přes něj projde 2,5 % všech příchozích plateb do Mexika z USA. Cílem burzy je, aby toto číslo narostlo do konce roku na 20 %.
V absolutních číslech procházelo přes Bitso na konci minulého roku přes 16 milionů USD týdně v platbách z USA do Mexika.