Americký regulátor obvinil burzu Bitmex z porušování zákonů. Shodilo to kryptoměny?

Americká Commodity Futures Trading Commission (CFTC) začala konat proti kryptoměnové burze Bitmex, kterou viní z nelegálních aktivit.

CFTC coby regulační úřad zahájil řízení proti pěti firmám a třem jednotlivcům, kteří vlastní a provozují burzu Bitmex. Jde o osoby Arthur Hayes, Ben Delo a Samuel Reed, a o firmy HDR Global Trading Limited, 100x Holding Limited, ABS Global Trading Limited, Shine Effort Inc Limited a HDR Global Services (Bermuda) Limited (BitMEX).

Regulátor je viní z toho, že provozují nepovolenou obchodní platformu a z porušení několika nařízení, mimo jiné z nenasazení požadovaných procedur proti praní špinavých peněz.

CFTC vyčíslila, že od roku 2014 na Bitmex vložili klienti celkem přes 11 miliard dolarů v Bitcoinech a že burza vydělala víc než miliardu dolarů na poplatcích, přičemž akceptovala klienty ze Spojených států a jejich peníze.

Kromě samotného řízení regulátora čelí Bitmex také soudní žalobě ze strany státního zástupce v New Yorku.

Hlavním problémem Bitmexu je, že nenabízí přímé obchodování s kryptoměnami, které je neregulované, ale obchoduje s kryptoměnovými deriváty, jako jsou termínové kontrakty, opce a swapy, což už regulaci podléhá. A zároveň je k němu třeba provádět úkony spojené s bojem proti praní špinavých peněz.

Bitmex by tedy správně měl mít povolení ve všech zemích, ve kterých chce mít klienty, včetně Spojených států. A měl by ověřovat identitu svých klientů a upozorňovat úřady na podezřelé transakce. To je povinnost pro všechny brokery s deriváty. Ale nic z toho nemá a nedělal.

Bitmex navíc má poměrně špatnou pověst i mezi lidmi, protože jeho pákové obchodování často doprovázejí náhlé a velké výkyvy cen, při kterých dochází k masovým likvidacím obchodních pozic.

Na obvinění Bitmexu reagovaly kryptoměnové trhy menším propadem.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru