Kryptoměnové burzy vydělávají miliony dolarů denně

Podle výpočtů Bloombergu je provozování kryptoměnových burz a směnáren velmi výnosným byznysem.

Po letech vývoje v ústraní se kryptoměny loni dostaly do pozornosti širší veřejnosti zejména díky velkým a rychlým cenovým růstům. S tím šel ruku v ruce vpřed i rozvoj burzovního obchodování.

Pozoruhodný je v tomto ohledu postup burzy Binance, která vznikla teprve v polovině loňského roku, ale dnes už patří mezi ty největší. Začínala v Číně, odkud se kvůli regulaci odstěhovala do Japonska, přičemž teď opět kvůli regulaci míří do EU na Maltu.

Podle výpočtů Blooombergu vybere Binance na poplatcích za transakce denně 3,48 milionu dolarů, v žebříčku nejvýdělečnějších burz ho následují Upbit (3,42 mil. USD denně), Huobi (2,29 mil.), Bittrex (2,2 mil.), Bithumb (1,83 mil.) a OKEx (1,24 mil.). V Evropě populární Bitstamp si přijde na 389 tisíc dolarů denně.

Jedná se ale jen o přibližné výpočty, protože všechny burzy mají poplatky za transakce různě odstupňované a není možné přesně zjistit, jak jsou jednotlivé slevy zastoupeny v celkových objemech.

K tomu je třeba připomenout, že se jedná o příjmy, nikoliv o čistý zisk. A konečně na závěr dodejme, že některé analýzy podezírají burzy se zveřejňováním falešných čísel, co se obchodovaných objemů a likvidity týče.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru