Výzkum agentury STEM/MARK ukázal, že kryptoměny stále mají problém s korektním pochopením ze strany veřejnosti.
Blockchainové technologie, na nichž kryptoměny stojí, jsou považovány za zlomovou záležitost, která změní fungování mnoha odvětví lidské činnosti. Proto jsou vyvíjeny a postupně nasazovány nejen v oblasti financí, ale také například průmyslové výroby nebo zdravotnictví. Nasazují je dokonce centrální banky a věnují se jim známé společnosti jako Microsoft či IBM.
Na druhé straně ale řada kryptoměn vzniká zcela zbytečně, někdy dokonce jako podvod na rychlé vydělání peněz. To zjevně vytváří problém, kdy široká veřejnost nedokáže oddělit užitečnou technologii od podvodníků, kteří ji zneužívají.
Výzkum STEM/MARK totiž ukázal, že mezi Čechy je pesimismus vůči kryptoměnám znatelnější u vysokoškolsky vzdělaných lidí. Ti jim příliš nedůvěřují a nevěří v jejich budoucnost.
Naopak v budoucnost kryptoměn častěji věří mladší lidé, přičemž u žen a lidí s nižším vzděláním bývá tato důvěra spojena s vidinou rychlých zisků.
Obecně ale mají o kryptoměnách povědomí spíše muži. Přímou zkušenost s kryptoměnami mají jen tři procenta Čechů, spíše mladšího věku, zatímco vůbec žádné zkušenosti nemá 50 procent populace. 24 procent obyvatel České republiky o kryptoměnách dokonce vůbec nikdy neslyšelo.
A které kryptoměny jsou v Česku nejznámější? Na prvním místě je pochopitelně nejstarší kryptoměna bitcoin (76 %), ovšem druhé místo bitcoinu cash (28 %) a třetí místo litecoinu (22 %) možná trochu překvapí. Na dalších místech se umístily ethereum (21 %), ripple (13 %), dash (8 %), monero (8 %) a stellar (3 %).
Výzkum STEM/MARK o kryptoměnách proběhl v březnu 2018 a zúčastnilo se ho 531 respondentů ve věku od 15 do 59 let.