Kryptoměna Verge ztratila půlroční historii transakcí aneb zase ta těžba

Kryptoměnová síť Verge se stala dalším z příkladů, které dokazují, jak nebezpečné je potvrzovat transakce těžením.

Na téma potvrzování transakcí v kryptoměnových sítích jsme publikovali už řadu článků a několikrát jsme upozornili na to, jak je koncept proof of work zastaralý, neefektivní a nebezpečný.

Dalším důkazem v této diskuzi se stal Verge. Včera totiž v jeho síti došlo k masivní reorganizaci nejméně 560 tisíc posledních bloků, což představuje historii transakcí za více než půl roku.

Jinými slovy, byla přepsána historie transakcí s kryptoměnou verge. Tato změna je tak masivní, že Verge komunita ani zatím neví, co přesně se stalo. Jestli se například jednalo o velký 51% útok nebo o nějakou technickou chybu.

V každém případě se mnoha lidem ztratilo mnoho peněz. Pokud je mají dostat zpět, bude se muset znovu přepisovat historie a vrátit ta původní. Aneb stabilita a neměnnost blockchainových záznamů jsou ty tam.

Je to zásadní chyba kryptoměn, které se těží, ale i těch, které využívají koncept proof of stake. Historie u nich není finální, protože kdo má v síti nadpoloviční zastoupení, ať už formou hardwarového výkonu (proof of work) nebo peněz (proof of stake), určuje, co je pravda, a může přepisovat historii.

Na tomto problematickém způsobu zápisu historie transakcí prostě není možné stavět finanční budoucnost světa.

Protože čím větší hodnota bude v takových sítích zaznamenána a uchovávána, tím větším terčem budou pro útoky. Některým aktérům se pak může vyplatit provést útok s většími náklady, než budou přímé finanční zisky z dvojité útraty dané kryptoměny, protože můžou zároveň například vyřadit řadu svých obchodních konkurentů z provozu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru