Kryptoměna tether není plně krytá dolary

Tether potvrdil dlouhodobé spekulace, každá jeho jednotka není krytá americkými dolary, jak měla být.

Během loňského roku se objevilo několik analýz, jejichž závěrem bylo, že stabilní kryptoměna tether není krytá dolary a že byla využívána pro umělé pumpování kryptoměnových cen. Své vlastní vyšetřování dokonce zahájily i americké úřady.

Tether totiž byl a stále je největší stabilní kryptoměna (stable coin) používaná řadou burz, takže její kolaps by pravděpodobně měl velké dopady na celý sektor. Na obavách přidala skutečnost, že Tether nikdy nepředložil věrohodný audit svých financí, aby dokázal, že každý jeho token je krytý jedním americkým dolarem.

Tether nakonec sám v tichosti potvrdil podezření, upravil totiž své webové stránky a změnil vyjádření o podstatě své kryptoměny na: „Každý tether je vždy 100% krytý našimi rezervami, mezi které patří tradiční měny a ekvivalenty hotovosti, občas do toho také můžou patřit dluhy z půjček, které Tether poskytl třetím stranám, ke kterým můžou patřit partnerské entity.“

To znamená, že každý tether nemá ekvivalent v podobě amerického dolaru na bankovním účtu. Lze z toho také usuzovat, že kdyby všichni držitelé tetheru chtěli tuto kryptoměnu směnit za fiat měny ve stejnou dobu, došlo by k jejímu kolapsu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru