Kontroverze kolem tetheru (USDT) nabírají na rozměrech, o dolarovou kryptoměnu se začaly zajímat i americké úřady.
Co je tether
Tether vznikl jako kryptoměna, která má odstranit problémy s volatilitou. Jeden tether se má svojí hodnotou vždy rovnat jednomu americkému dolaru, což by umožnilo ho používat pro rychlé a levné přesuny peněz především mezi kryptoměnovými burzami.
Každý tether měl být krytý skutečným dolarem na bankovním účtu vydavatele této kryptoměny. Někteří proto tether využívají nejen pro transakce na burzách, ale pro uchování hodnoty kapitálu vůči fiat měnám, když zrovna neobchodují s kryptoměnami.
Problémy
První problém Tetheru je, že není zřejmé, kdo za ním stojí. Podle dostupných informací se jedná o projekt lidí, kteří stojí za burzou Bitfinex. Ovšem ti zůstávají víceméně anonymní. U ostatních kryptoměn nemusí být anonymita až takový problém, protože mají transparentní blockchain pod kontrolou veřejnosti.
Ovšem jelikož se má jeden tether rovnat vždy jednomu dolaru, množství této kryptoměny nemůže být omezené jako u ostatních kryptoměn. Dochází k pravidelným emisím nových jednotek, což se rovná „tisku“ nových peněz. A každá jednotka má být krytá skutečným dolarem, takže jistá transparentnost je potřeba.

Druhý a větší problém je, že loni na podzim začala růst emise nových tetherů velmi vysokým tempem a veřejnost začala pochybovat, že jsou všechny nové jednotky kryté dolary. Poslední audit účtů Tetheru provedla společnost Friedman loni v září, ale ani ten veřejnost moc neuspokojil, protože nebylo zveřejněno, ve kterých bankách se peníze nacházejí, jejich jména byla ve zprávě začerněna.
Od té doby neproběhl žádný audit, navzdory sílícímu tlaku veřejnosti, navíc se letos v lednu Tether s auditorskou firmou rozešel. Přitom od zmíněného posledního auditu z loňského září vzrostl počet tetherů v oběhu na více než pětinásobek, nyní je jich více než dvě miliardy.
Tether by tedy měl mít na bankovních účtech více než dvě miliardy dolarů, aby pokryl všechny jednotky své kryptoměny, ale mnozí o tom pochybují. A zřejmě o tom pochybují už i úřady, protože americký regulátor CFTC poslal předvolání Tetheru a Bitfinexu, chce od nich vysvětlení.
Pokud by se ukázalo, že Tether skutečně podváděl a vydával nové jednotky své kryptoměny bez krytí dolary, mohlo by to způsobit velké otřesy v celém odvětví, možná dokonce pád Bitfinexu a některých dalších burz, které USDT podporují.
Je možné, že už současný pokles trhů je způsoben právě vrcholící kontroverzí kolem Tetheru. V každém případě je třeba maximální opatrnosti, nedržet USDT a nemít peníze dlouhodobě na burzách, určitě ne na Bitfinexu.
Spekulace
V komunitě kolem kryptoměn kolují různé spekulace o Tetheru. Ty nejdivočejší hovoří o tom, že tether už dávno není krytý dolary a že byl Btifinexem využit pro pumpování ceny bitcoinu nahoru. Jakmile celý podvod praskne, má dojít k propadu bitcoinu o další desítky procent. Zdůrazněme ale, že se jedná jen o spekulace.
Proč takové varování před Bitfinexem? Autor zapoměl dodat, že vyšetřování využití tetheru je již od prosince loňského roku. Kdyby tedy Bitfinex záměrně tethery využíval bez vědomí jejich podložení dolary, dávno by je stáhnul a nebyl by tu „business as usual“. Informace v článku uvedené tak jsou zavádějící.
Bitfinex a Tether stvořili stejní lidé. Bitfinex je anonymní a neregulovaná burza. A vzhledem k tomu, že si je předvolal americký regulátor, a Američané dokáží bez varování zavírat burzy, viz. nedávno BTC-e, je zvýšená opatrnost na místě.