Krypto komunita zažívá nejtěžší časy, mnozí ztrácejí poslední naději

Po dvou letech medvědího trhu se krypto nadšenci těšili na vládu býků, ale s koronavirem přišla těžká rána.

Pandemie koronaviru Covid-19 drtí finanční trhy po celém světě a podle všeho ještě neskončila. Zatímco na tradičních finančních trzích brzdí pády technická opatření (circuit breakers, zákaz short sellingu), kryptoměny jsou naprosto bez ochrany a trpí nejvíce.

Za posledních sedm dní přední kryptoměny ztratily 30 až 50 procent svých hodnot a zatím nic nenasvědčuje obratu. A protože mají za sebou už dva roky poklesů, mnoho digitálních měn ztratilo více než 90 procent hodnoty vůči svým historickým maximům.

A to jsou velmi nepříjemné zprávy pro držitele kryptoměn. Jejich trpělivost byla těžce zkoušena v posledních dvou letech a zůstali jen ti nejvytrvalejší. Současná krize zasazuje tvrdé rány všem, i těm nejvěrnějším.

Na sociálních sítích je vidět naprostá skepse, dále se množí počty těch, kteří přestávají kryptoměnám věřit. Kdysi krypto nadšenci teď buď úplně mlčí, nebo dávají najevo své frustrace a ztrátu naděje. Ve srovnání s předchozími lety je krypto zastánců opravdu už jen hrstka.

Zvýšené obchodování a množství transakcí pak znovu vyzdvihují nedostatky některých kryptoměn, které jsou založené na zastaralé technologii potvrzování transakcí tak zvaným těžením. Poplatky u nich rostou, časy transakcí se prodlužují. Masivní výkyvy cen navíc odhalují nedostatky některých nadstaveb na půjčování peněz a podobně, které používají kryptoměny jako protihodnotu.

Ale změnila se podstata? Nezměnila, blockchain je pořád stejně revoluční technologie a pořád je tu řada kryptoměn, u nich komerční nasazování roste. Neobjevil se jediný důvod, proč by kryptoměny neměly naplnit roli, kterou jim odborníci přisuzují.

Ve skutečnost se děje to, že žijeme ve světě, kterému dominují finanční spekulace. Prodává se proto, že se očekává, že ostatní budou prodávat. Roboti spouští vlny výprodejů, protože bylo splněno pár podmínek, což nakonec spouští nezastavitelné vlny. Objektivita a fundamenty nehrají moc velkou roli. Když přijde panika, její efekt je dominový a roste jako nabalující se sněhová koule.

Iluze ztrácejí ti, kdo chtěli teď být bohatí díky kryptoměnám. Iluze neztrácejí ti, kdo skutečně pochopili, co tato technologie znamená, a stavějí na ní nové základy finančních a jiných systémů tohoto světa. Toto budování pokračuje čím dál rychlejším tempem. Až skončí panika, trhy vysunou do popředí to, co skutečně funguje a má reálné přínosy. Což některé kryptoměny zcela jistě jsou.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru