Krypto komunita si chtěla koupit americkou ústavu. Nepovedlo se

Po mediálním představení ConstitutionDAO selhalo a prohrálo v aukci o jednu z prvních kopií americké ústavy.

V aukční síni Sotheby’s se dražila jedna z 13 prvních doposud existujících kopií americké ústavy a lid ji chtěl získat pro sebe. Neuspěl.

V rámci krypto komunity vzniklo uskupení pod názvem ConstitutionDAO, přičemž Constitution znamená v angličtině ústava a DAO je zkratka pro Decentralized Autonomous Organization neboli decentralizovaná autonomní organizace.

ConstituionDAO chtělo vydražit americkou ústavu, ale muselo ustoupit neznámé straně, která byla ochotná nabídnout víc, konkrétně 43,17 milionu dolarů.

ConstitutionDAO se přitom podařilo vybrat od svých členů 47 milionů dolarů. Své odstoupení z dražby na nižší částce vysvětlilo tím, že si spočítalo výši rezerv potřebných na přepravu a péči o ústavu, kterou muselo odečíst od celkové částky a nechat stranou.

Paradoxní je, že Sotheby’s nebyla ochotná přijmout platbu v kryptoměně, takže ConstitutionDAO muselo těsně před dražbou směnit vybrané ethery za dolary.

Takže mu v rukou zůstala hotovost a jediným výsledkem celé akce je výběr kryptoměny od lidí a její prodej za fiat měnu, což komunitu jistě nenadchne.

Ačkoliv to mnozí stejně považují za úspěch a poukazují na to, jak se dokázala mobilizovat určitá komunita prostřednictvím decentralizované entity, je třeba si uvědomit, že decentralizace vzala za své, když někdo získal vybrané ethery na jeden účet, směnil je za hotovost a šel dražit.

V tu chvíli šlo už o vysoce centralizovanou záležitost, nad kterou komunita neměla decentralizovanou kontrolu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru