Poradenská společnost KPMG vidí jak důležitou příčinu relativně pomalého příchodu velkých investorů na kryptoměnové trhy problematickou bezpečnost.
Na jedné straně jsou kryptoměny stoprocentně bezpečné, protože dosud nebyl zaznamenán jediný úspěšný případ napadení blockchainu. Současné technologie zkrátka neumožňují hackerům, aby se nabourali do kryptoměnových sítí a odcizili tokeny.
Na straně druhé se jedná o decentralizovanou technologii, díky které jsou všechny transakce finální a nevratné. Takže pokud někdo ztratí nebo si nechá odcizit heslo (soukromý klíč) ke svému kryptoměnovému účtu, o své kryptoměny nenávratně přijde.
Takové ztráty se dějí z různých důvodů, ale je třeba zdůraznit, že nikdy nejde o chyby v bezpečnosti kryptoměn jako takových, díry se objevují v aplikacích, které běží nad kryptoměnami, spravují soukromé klíče a provádějí transakce.
Tyto bezpečnostní nedostatky stály podle analýzy KPMG, kterou zveřejnil Bloomberg, od roku 2017 už 9,8 miliardy amerických dolarů, tedy více než 200 miliard korun.
KPMG uvádí, že tyto problémy silně odrazují institucionální investory, protože ti odmítají investovat do aktiv, u nichž nelze stoprocentně garantovat bezpečnost držby.
To otevírá příležitost pro společnosti, které nabízejí úschovu kryptoměn se zabezpečením na firemní úrovni. Patří mezi ně například Fidelity Investments, Coinbase nebo Gemini Trust, na trh se chystá také Polysign.
Situace se tedy postupně mění a nabídka začíná odpovídat institucionální poptávce po bezpečném investování včetně pojištění.