Konec anonymních krypto peněženek v EU. Je to vůbec možné?

Kryptoměnovými médii proběhla zpráva o konci anonymních krypto transakcí v Evropské unii. Není to ale jen strašák?

Různá média informovala o návrhu zákona, který by v Evropské unii přinesl zákaz anonymních krypto peněženek. A to kvůli tomu, že by burzy a ostatní krypto služby měly povinnost ověřovat totožnost klientů u všech transakcí, a tedy ne jen u těch nad 1000 eur.

Například burzy by musely před převodem kryptoměny do externí peněženky ověřit, komu peněženka patří.

Je ovšem chybné toto prezentovat jako zákaz anonymních kryptoměnových peněženek. Ten totiž možný není.

Když si vytvoříte peněženku v Bitcoinu, Ethereu nebo třeba Binance Smart Chainu, nikdo nemůže zjistit, kdo si ji založil a že jste to byli právě vy. To je podstata decentralizovaného blockchainu, nikdo nad ním nemá výhradní kontrolu a nikdo nezaznamenává přístupy do něj.

Jenomže prázdná peněženka je vám k ničemu. Takže do ní musíte nějak dostat kryptoměnu. To většinou uděláte tak, že ji nakoupíte na nějaké burze. A burzy už dávno mají povinnost ověřovat identitu všech svých klientů, takže při prvním transferu se adresa vaší externí peněženky okamžitě spáruje s vaší totožností.

Dělají to tak všechny významné burzy. Například Binance se dlouho zdráhala, ale tlak regulátorů ji přinutil ověřovat totožnost všech klientů.

Takže tady žádné změny nenastanou. Zákon má ošetřit kryptoměny na půdě EU, a v té už žádná burza nemůže legálně působit, aniž by ověřovala totožnost klientů.

Pokud kryptoměny zakoupíte mimo EU na nějaké burze, která ještě stále odolává a totožnost neověřuje, bez odhalení své totožnosti je stejně v EU nepoužijete, protože až je budete chtít směnit za fiat peníze, musíte jít opět přes EU burzu, která si vás ověří.

Kdo obchoduje s kryptoměnami na běžných burzách, by tak žádnou změnu pocítit neměl, protože jeho transakce anonymní nejsou ani teď.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru