Alarmující čísla publikovala společnost Tether Holdings, která vydává stabilní kryptoměnu tether.
Již několik let je tether coby největší stablecoin předmětem kontroverzí, protože se ví, že není zcela krytý dolary, jak by být měl.
A to je proti samotnému principu stablecoinů, které nemají vnitřní hodnotu, pouze reprezentují závazek emitenta směnit token za jinou deklarovanou hodnotu.
V případě Tetheru (USDT) má každý token být krytý americkým dolarem uloženým v bance. Ale není. Samotný Tether vydal statistický přehled svých rezerv, ze kterého vyplývá, že jen 2,93 procenta tvoří hotovost.
Ve svém grafu sice uvedl, že 75,85 % rezerv tvoří hotovost a ekvivalenty hotovosti, ale samotná hotovost ve formě vlastních depozitů tvoří z tohoto podílu jen 3,87 %, což znamená výsledný podíl na celkových rezervách zmíněných 2,93 %.
Druhou nejlikvidnější část rezerv jsou svěřenské depozity (18,35 %), tedy hotovost, kterou Tether svěřil třetí straně, aby ji uložila do banky. Tato hotovost už nese určitý stín pochybnosti. Proč Tether svěřoval peníze někomu jinému a zbavil se jejich přímé kontroly?
Různé druhy dluhopisů pak činí 2,73 (reverse repo notes) a 2,2 procenta (treasury bills).
Největší podíl (65,39 %) v podmnožině rezerv „Hotovost a ekvivalenty hotovosti“ mají blíže nespecifikované cenné papíry, celkově se na rezervách podílejí 49,59 %.
Zbytek rezerv tvoří půjčky, další dluhopisy, fondy, cenné kovy a ostatní investice, včetně investic do kryptoměn.
Co z toho vyvodit? Takhle si nikdo určitě nepředstavoval reálné krytí stabilní kryptoměny, která je vázána na americký dolar. Tether v minulosti stavěl na tom, že ke každé vydané jednotce své digitální měny ukládá jeden dolar do banky. Pak od této deklarace ustoupil, a teď víme proč.
Kdyby jen polovina držitelů tetheru chtěla směnit své tokeny za skutečné dolary, nebude to možné, protože Tether není likvidní. Největší stablecoin na světě se tak zdá stále být tikající bombou, bohužel.