Společnost HTC odhalila své plány na telefon Exodus, který má sloužit nejen jako peněženka na kryptoměny a platforma pro decentralizované aplikace.
I když na trzích s kryptoměnami letos zatím stále vládne ochlazení, odborníci nepochybují o tom, že tato nová technologie má velkou budoucnost. Proto HTC představilo Exodus, telefon specializovaný na kryptoměny.
Bude podporovat na blockchainu založené decentralizované aplikace, bude mít vestavěný zvláštní hardware pro bezpečnou peněženku na kryptoměny, a dokonce by měl fungovat jako uzel v sítích Bitcoin a Ethereum.
Je ale takové zařízení dobrým nápadem, nebo jen marketingovým trikem? Pokud bude telefon ukládat osobní data uživatelů v blockchainu, aby je nikdo nemohl zneužít, je to jistě chvályhodný krok. Stejně tak podpora decentralizovaných aplikací se zdá být pro tento typ zařízení logickým krokem.
Ale hardwarová peněženka a telefon v jednom? Telefon je zařízení, které je nejvíce vystavené riziku krádeže a ztráty. Pokud si v takovém případě budete muset koupit nový telefon, abyste mohli obnovit svoji peněženku, vyjde vás to pěkně draho, násobně dráž než nový Ledger nebo Trezor (klasické hardwarové peněženky).
A je obecně známo, že nemalé procento uživatelů své peněženky nezálohuje, nemají bezpečně uložená data pro obnovení. Nemluvě o tom, že už tu byl případ, kdy hardwarovou peněženku šlo prolomit, když k ní měl útočník fyzicky přístup.
Hlavní úložiště kryptoměn by mělo zůstat na bezpečném místě a v telefonu by měla být peněženka jen s omezeným zůstatkem. Na to stačí běžná aplikace. Princip hardwarové peněženky je ten, že je to samostatné zařízení, na kterém zvlášť potvzujete transakce vytvořené v jiném zařízení. Jakmile se obě věci spojí do jednoho, bezpečnost jde dolů.
A telefon jako uzel sítí Bitcoin a Ethereum? To může spotřebovat velký objem dat při přenosech a v úložišti telefonu, takže se to také nejeví jako nejlepší nápad.