Japonsko bude mít digitální J Coin, Estonsko svůj Estcoin zřejmě nikoliv

Zatímco se některé zaujaly vůči kryptoměnám negativní postoj formou různých zákazů, Japonsko hodlá vydat vlastní digitální měnu.

O vlastní kryptoměně uvažují v Estonsku, ale z vzhledem k členství v eurozóně zřejmě Estcoin zůstane jen na papíře, protože emise vlastní měny, byť digitální, není podle šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho možná.

Nestátní kryptoměny však zůstávají mimo pole působnosti ECB. „Není v naší pravomoci je zakazovat nebo regulovat. Musíme se ptát, jaké dopady mají kryptoměny na ekonomiku,“ dodal Draghi.

Naopak v Japonsku dostala národní digitální měna J Coin zelenou od centrální banky, informoval o tom list Financial Times. Vytvoří ho konsorcium bank, které vede Mizuho Financial Group a Japonská poštovní banka.

J Coin bude směnitelný za jen v poměru jednu ku jedné a bude sloužit k elektronickým platbám. Banky by měly tuto službu poskytovat zdarma, odměnou jim budou získaná data o nákupním chování obyvatel. Podle zatím dostupných informací nebude J Coin založen na blockchainu.

Je ale možné, že se situace změní vzhledem k tomu, že Mitsubishi Financial Group (MUFG) vyvíjí alternativní kryptoměnu s nemalými ambicemi. „Víme o tomto konceptu (J Coinu), ale odpovídat nebudeme. Chceme, aby výsledky a know-how MUFG coinu byly využity napříč Japonskem, včetně ostatních bank, ale zatím jsme nerozhodli, jaká opatření přijmeme,“ prohlásila Mitsubishi Financial Group.

J Coin je z části reakcí na zavedení elektronických platebních služeb Alibaba Alipay do Japonska. Japonským bankám se nelíbí, že data o japonských spotřebitelích budou proudit do Číny. V plánu je, aby se J Coin dočkal veřejného spuštění před tokijskými olympijskými hrami v roce 2020, aby se tato nová technologie ukázala celému světu.

1 názor na “Japonsko bude mít digitální J Coin, Estonsko svůj Estcoin zřejmě nikoliv”

  1. Zajímalo by mě, jakou cestou se vydají a jakým způsobem budou tyto kryptoměny fungovat. Působí to na mě tak, že bitcoin už všechny předběhl.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru