Jak fungují pumpovací skupiny na kryptoměny aneb dvojité podvody

Pokud vás láká vydělávat peníze obchodováním kryptoměn, účast na pumpách jejich cen se vám velmi pravděpodobně nevyplatí.

Jestliže se zajímáte o kryptoměny a čtete příspěvky na sociálních sítích, pravděpodobně jste už narazili na pozvánky do různých skupin, které se zabývají tak zvaným pumpováním cen.

Jedná se o organizovaný nákup určité kryptoměny skupinou lidí v určitý čas, což vyžene cenu nahoru. Cílem je prodat za vyšší cenu a dosáhnout zisku.

V první řadě je třeba upozornit, že organizace takových skupin je nelegální, protože se jedná o tržní manipulace. A za některých okolností možná i účast v nich, ale to je právní otázka, na kterou nemáme kvalifikaci odpovídat.

Co je ale podstatné, že když se zaměříte na studium krypto pumpovacích skupin, zjistíte, že jsou to vesměs podvody, a to dvojité. Ale dost sofistikované na to, aby se v nich spousta lidí nachytala.

Jak funguje typická krypto pumpa

Když třeba na Twitteru narazíte na pozvánku do krypto pumpovací skupiny na Telegramu, na první pohled se může zdát, že s ní opravdu dokážete vydělat peníze. Protože když se podíváte do historie oznámení jednotlivých pump a srovnáte si to cenovými grafy, uvidíte, že se ceny daných kryptoměn v danou dobu opravdu výrazně zvedly.

Ale tady přichází první podvod. Když budete oznámení sledovat v reálném čase, uvidíte, že přichází se zpožděním několik desítek sekund, zatímco samotná pumpa ceny trvá jen několik sekund až desítek sekund.

Jinými slovy, ve chvíli, kdy přes Telegram dostanete zprávu, která kryptoměna se pumpuje, cena už je nahoře a začíná opět klesat. Pokud ale pumpu nebudete sledovat v reálném čase, tento trik s několikasekundovým zpožděním neodhalíte, protože Telegram ukazuje čas publikace jednotlivých příspěvků jen na minuty, nikoliv na sekundy.

Takže zpětně jen uvidíte, například že zpráva o pumpě byla publikována v 18:00, a na cenových grafech uvidíte, že cena opravdu začala stoupat v 18:00. V reálu ale příspěvek byl publikován v 18:00:50 a pumpa začala už v 18:00:00, tedy o 50 sekund dřív.

Pokud nakoupíte v čase oznámení pumpy, uvidíte pak cenu jen klesat a proděláte. Vysvětlení je prosté, organizátoři pumpy nejdříve nakoupí, zvednou cenu, pak oznámí pumpu a prodají vám, kdo nakupují se zpožděním. Oni vydělají, vy ztratíte.

Ale to není všechno. Tyto krypto pumpy mají v rukávu ještě druhý podvod. Nabízejí totiž, že vám za poplatek budou oznamovat s předstihem až jednoho dne, kdy a která kryptoměna se bude pumpovat.

To zní jako dobrá nabídka, protože tak můžete nakoupit s předstihem a prodávat se ziskem při samotné pumpě. Ale takhle to nefunguje, ani fungovat nemůže. Protože pak by všichni nakupovali dřív a samotná pumpa by v plánovaný čas nevznikla.

V reálu zaplatíte anonymním organizátorům skupiny požadovaný poplatek v požadované kryptoměně a oni vás pak budou ignorovat, nic od nich nedostanete a jen přijdete o své peníze. Pravděpodobně podruhé, poté, co jste prodělali na předchozí pumpě pozdním nákupem při oznámení.

Shrnutí

Všechny krypto pumpovací skupiny na sociálních sítí, které jsme analyzovali, jsou podvodné. Oznámení o pumpování ceny je publikováno až poté, co organizátoři nakoupili a vyhnali cenu nahoru, takže veřejnost pak nakupuje nahoře a následně vidí už jen propad a ztráty.

Placené  členství v takových skupinách, které vám má zajistit přednostní informace o pumpovaných kryptoměnách, je pak dalším podvodem, kdy za platbu v kryptoměně nedostanete vůbec nic.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru