Italské banky poznávají výhody blockchainu v praxi, jeho využití roste

Většina italských bank už používá blockchainové technologie, přičemž přichází na čím dál více možností, jak z něj těžit.

Blockchainové technologie přinesl světu před více než deseti lety bitcoin, ale teprve v posledních dvou až třech letech zažívá velký rozmach. V Itálii nasadily banky sdružené v Italské bankovní asociaci systém Punta, který je založený na blokchainové platformě Corda od společnosti R3.

To znamená, že 85 procent italských bank už teď používá blockchainové technologie. Původně asociace zvažovala nový systém založený na klasických databázích, ale nakonec se vydala decentralizovanou cestou blockchainu z důvodu bezpečnosti a jistoty.

A přínosy jsou zřejmé. Tak například mezibankovní vyúčtování v minulosti trvalo 30 až 50 dní, zatímco dnes trvá méně než den. Některé banky v novém systému nyní experimentují s výměnou dat o klientech. A další využití na sebe nenechá čekat, mohlo by to například být digitalizované euro.

V neposlední řadě je velkou výhodou systému Punta, že když dojde k jeho aktualizaci, mají k dispozici všechny novinky všechny banky, a to okamžitě. Zatímco dříve každá banka měla svůj proprietární systém, a ty byly aktualizovány různě.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru