G7: Hrozbou pro národní měny jsou všechny stabilní kryptoměny, nejen libra Facebooku

Země G7 se shodly na tom, že musí dohlížet na tak zvané stable coiny neboli stabilní kryptoměny, protože představují hrozbu pro jejich suverenitu.

K jednání rozhoupal centrální bankéře, regulátory a politiky projekt Facebooku na digitální měnu jménem libra. Její hodnota má být vázaná na košík určitých relativně stabilních aktiv, a tudíž být také víceméně stabilní, aby mohla sloužit jako platidlo.

To představuje hrozbu pro národní měny. Ale stabilní kryptoměny nejsou žádnou novinkou, na trhu je jich hned několik, například tether, trueUSD, USD coin nebo paxos.

„Stabilní digitální měny jsou podstatně jiné než spekulativní aktiva jako je bitcoin,“ upozornil guvernér francouzské centrální banky François Villeroy. „Nicméně regulátoři je budou muset velmi bedlivě sledovat na globální úrovni, a věřte mi, že to budeme dělat.“

Villeroy prozradil, že na setkání G7 v Chantilly členské země daly jasně najevo, že stabilní kryptoměny jsou hrozbou pro suverenitu a představují vážná regulační a systémová rizika. G7 proto stvořila speciální pracovní skupinu, která má připravit doporučení pro regulaci, své závěry představí letos v říjnu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru