Hodnocení kryptoměn agenturou Weiss Ratings je naprostá blamáž

Kdo očekával, že historicky první hodnocení kryptoměn velkou ratingovou agenturou vnese určitou míru objektivity do tohoto nového odvětví, zůstal dnes zklamán.

Agentura Weiss Ratings, která se chlubí tím, že od hodnocených subjektů nikdy neakceptuje peníze, oznámila svůj plán na rating kryptoměn před několika dny. Své první hodnocení zveřejnila dnes v 15 hodin středoevropského času.

Zájem o tento rating byl velký, protože v inkriminovanou dobu byly webové stránky Weiss Ratings nedostupné, zjevně kvůli přetíženému serveru.

Hodnocení

Weiss Ratings si vybrala 74 různých kryptoměn, které ohodnotila klasicky písmeny od A až po D, přičemž každé písmeno může být ještě povýšeno nebo poníženo znaménky plus a mínus. Hodnocení však okamžitě vyvolalo negativní reakce, protože zjevně postrádá objektivitu.

Tak například kryptoměna EOS dostala hodnocení B, stejně jako Ethereum. Ovšem zatímco Ethereum je roky existující síť s kryptoměnou ether, fungujícími smart kontrakty, řadou technologických partnerů a tak dále, EOS je pochybný projekt ve fázi příprav s rok trvajícím ICO, přičemž dnes obchodovaný token EOS nebude mít v budoucí síti žádné užití, je to řečeno přímo v jeho obchodních podmínkách.

Jen o trochu méně problematické je B- pro Cardano, které je taktéž především velmi ambiciózní projekt, který ale zatím nemůže vykázat žádné zásadní výsledky.

Dalším příkladem nesmyslného hodnocení může být shodný rating C pro dogecoin a ripple. Protože zatímco dogecoin je kryptoměna stvořená jako vtip, bez aktualizace za poslední dva roky, a nad jejíž současnou hodnotu se varovně pozastavuje přímo její tvůrce, ripple je kryptoměna s reálným komerčním nasazením pro mezinárodní převody měn, za kterou stojí velká americká firma.

Obdobných příkladů by se dalo nalézt více, což jen dokazuje neobjektivnost a neodbornost hodnocení Weiss Ratings. Dodejme, že bitcoin dostal hodnocení C+.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru