Rada pro finanční stabilitu (FSB) zemí G20 zveřejnila dokument, ve kterém vysvětluje, proč by stabilní kryptoměny měly podléhat striktní regulaci.
Stabilní kryptoměny eliminují volatilitu tím, že je jejich hodnota pevně svázána s určitým aktivem, nejčastěji fiat měnou, jako jsou dolar nebo euro. To se samo o sobě ukazuje jako problematické, protože to vnáší zpět do hry nutnost důvěřovat emitentovi, což u ostatních kryptoměn neplatí.
Případ tetheru ukázal, že emitentům stabilních kryptoměn se nedá vždy věřit, v jiných případech jsme zase byli svědky toho, jak nastavené mechanismy nedokázaly udržet stabilitu v dobách silných výkyvů trhů.
A to je jen jedna z věcí, které Rada pro finanční stabilitu vytýká stablecoinům (stabilním kryptoměnám). Nejenže v turbulentních dobách nemusí být stabilní, navíc můžou narušit kapitálové toky, protože se k nim lidé můžou uchylovat s nadějí v bezpečný přístav.
Mezi další potenciální problémy stabilních kryptoměn zařadila FSB možné technické výpadky. Hlavní problém však zůstává v tom, co způsobilo největší vlnu odporu proti libře Facebooku, a to potenciál široké adopce po celém světě a oslabení moci států a jejich centrálních bank nad měnovou politikou.
Dokud jsou stabilní kryptoměny marginální záležitostí, nejsou podle FSB až tak problematické, i když by i tak měly podléhat regulaci. Vážnou hrozbou by se staly ve chvíli, kdy by došlo k jejich masovému nasazení.
Zdá se tedy, že Facebook se svými plány na vlastní globální digitální měnu stále stojí před nepřekonatelnou překážkou v podobě odporu vlád většiny zemí.