Francie chce zakázat anonymní kryptoměny

Francouzští zákonodárci debatují o tom, jak zprůhlednit transakce s kryptoměnami, pro některé to může mít fatální následky.

O kryptoměnách se často říká, že jsou anonymní. Ale není to pravda, většina z nich má veřejný blockchain (databázi), ve které si každý může zjistit, jaké transakce probíhají a mezi kterými účty. Akorát v nich není uvedeno, který účet komu patří, takže jsou tak zvaně pseudonymní.

Aby bylo možné spojit kryptoměnové účty se jmény, je obecným trendem ve světě, že jsou kryptoměnové burzy a směnárny tlačeny k dodržování zákonů proti praní špinavých peněz a financování nelegální činnosti, z čehož vyplývá ověřování totožnosti klientů. Nedělají to ale všechny a některé jen až od určitých zobchodvaných objemů.

Ve Francii chtějí, aby to bylo povinné pro všechny, to znamená, aby burzy a směnárny ověřovaly identitu klienta už při otevření účtu. A chtějí zajít ještě dál.

„Bylo by také vhodné navrhnout zákaz vydávání a obchodování krypto aktiv, jejichž cílem je zaručit kompletní anonymitu tím, že jsou stavěné tak, aby zabránily jakékoliv identifikaci. Je to případ některých krypto aktiv (Monero, PIVX, DeepOnion, Zcash…), jejichž cílem je obejít všechny možnosti identifikace jejich držitelů. Regulace zatím tak daleko nedošla.“

Stojí to ve své zprávě francouzské Komise pro finance, ekonomiku a kontrolu rozpočtu, pod níž jsou podepsáni Eric Woerth a Pierre Person.

Komisí zmíněné kryptoměny používají různé techniky pro šifrování a mixování dat, aby nikdo nedokázal stopovat transakce, které probíhají v jejich blockchainech. To znemožňuje spojení lidí s jednotlivým transakcemi, když dochází ke směně na fiat měny, zatímco u kryptoměn jako bitcoin, XRP nebo ether to možné je.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru