Interní dokumenty banky Santander ukázaly, že velké banky vydělávají na mezinárodních převodech peněz velké částky a že jsou si vědomy hrozby, které čelí kvůli novým technologiím.
V mezinárodních převodech peněz panoval po desetiletí status quo založený na Swiftu a jeho technologiích z minulého století. To ve svém důsledku znamenalo velmi pomalé a velmi drahé mezinárodní transakce.
V posledních letech se však objevila řada nových společností, které buď doplňují Swift inovativními postupy, nebo Swift přímo vynechávají a staví na blockchainových technologiích, aby platby zrychlily a zlevnily. Pro banky je to jasná hrozba.
Britský list The Guardian získal v roce 2017 interní dokumenty banky Santander, ze kterých vyplývá, že například v roce 2016 činily její zisky z mezinárodních převodů peněz 585 milionů eur, což byla téměř desetina všech zisků.
Přitom si Santander účtuje až šestinásobně vyšší poplatky za mezinárodní transakce než startupy jako TransferWise. Banky často schovávají část svých poplatků do nevýhodných směnných kurzů.
Dokument Santanderu proto vystavuje jasné varování, že v případě úspěchů těchto nových společností specializovaných na platby může banka přijít o více než 80 procent svých zisků z mezinárodních převodů peněz.
Santander si je této hrozby vědom zjevně dlouhodobě, protože patří mezi nejstarší klienty Ripplu, tedy společnosti, jejíž řešení na bázi blockchainových technologií a kryptoměny XRP významně zrychlují a zlevňují platby.