FDIC přemýšlí nad pojištěním stabilních kryptoměn

Americký bankovní regulátor Federal Deposit Insurance Corp. (FDIC) se zabývá možností, jak vnést do světa stable coinů určité jistoty.

Stable coiny neboli stabilní kryptoměny jsou jedním z hlavních témat pro regulační úřady, protože mají stejně stabilní hodnotu jako národní měna, se kterou jsou svázány, ale jedná se o soukromé peníze bez záruk a jistot.

V USA proto přemýšlejí, jak vnést alespoň nějakou stabilitu a jistotu do světa stable coinů. Na jedné straně úřady připravují regulační rámec, který by nastavil jasná pravidla a dozor.

Podle Coindesku pak FDIC také analyzuje, jestli by stable coiny mohly být za určitých okolností pojištěné jako běžné vklady v bankách.

Pokud emitent stable coinu bude držet hotovost v regulované americké bance za účelem jeho krytí, mohlo by se pojištění vkladu, které je běžné pro normální vklady, vztahovat i na daný stable coin.

Jinak řečeno, kdyby se banka emitenta stable coinu dostala do problémů, držitelé stable coinu by mohli těžit z pojištění vkladu a dostat své peníze zpět až do výše 250 tisíc dolarů.

Tento princip přenositelnosti pojištění však s sebou nese určité výzvy, které by bylo třeba vyřešit. Hlavní je, že pojištění vkladu v bance je limitováno na jednotlivce. Emitent stable coinu by tak musel udržovat přehled o tom, kdo kolik tokenů drží, aby v případě krachu banky dostal každý držitel kompenzaci jen do výše stanovené zákonem.

V každém případě to vypadá, že se stable coiny nevyhnou v USA regulaci, což přinese větší jistoty držitelům, zároveň to však velmi pravděpodobně odstraní některé tokeny z trhu, protože jejich emitenti nebudou schopni dodržovat nastavená pravidla.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru