FDIC přemýšlí nad pojištěním stabilních kryptoměn

0

Americký bankovní regulátor Federal Deposit Insurance Corp. (FDIC) se zabývá možností, jak vnést do světa stable coinů určité jistoty.

Stable coiny neboli stabilní kryptoměny jsou jedním z hlavních témat pro regulační úřady, protože mají stejně stabilní hodnotu jako národní měna, se kterou jsou svázány, ale jedná se o soukromé peníze bez záruk a jistot.

V USA proto přemýšlejí, jak vnést alespoň nějakou stabilitu a jistotu do světa stable coinů. Na jedné straně úřady připravují regulační rámec, který by nastavil jasná pravidla a dozor.

Podle Coindesku pak FDIC také analyzuje, jestli by stable coiny mohly být za určitých okolností pojištěné jako běžné vklady v bankách.

Pokud emitent stable coinu bude držet hotovost v regulované americké bance za účelem jeho krytí, mohlo by se pojištění vkladu, které je běžné pro normální vklady, vztahovat i na daný stable coin.

Jinak řečeno, kdyby se banka emitenta stable coinu dostala do problémů, držitelé stable coinu by mohli těžit z pojištění vkladu a dostat své peníze zpět až do výše 250 tisíc dolarů.

Tento princip přenositelnosti pojištění však s sebou nese určité výzvy, které by bylo třeba vyřešit. Hlavní je, že pojištění vkladu v bance je limitováno na jednotlivce. Emitent stable coinu by tak musel udržovat přehled o tom, kdo kolik tokenů drží, aby v případě krachu banky dostal každý držitel kompenzaci jen do výše stanovené zákonem.

V každém případě to vypadá, že se stable coiny nevyhnou v USA regulaci, což přinese větší jistoty držitelům, zároveň to však velmi pravděpodobně odstraní některé tokeny z trhu, protože jejich emitenti nebudou schopni dodržovat nastavená pravidla.