FCA radí, jak se postavit k Initial Coin Offering

Britský regulátor Financial Conduct Authority (FCA) vysvětlil své stanovisko k ICO.

Initial Coin Offering je coby forma získání kapitálu prostřednictvím prodeje vlastní kryptoměny nastupujícím fenoménem. Točí se přes něj už miliardy dolarů a regulátoři v jednotlivých zemích si ho začínají všímat.

Své stanovisko k ICO vysvětlila FCA. Případným investorům poradila: „Měli byste si uvědomit související rizika a řádně prověřit daný projekt, pokud uvažujete o nákupu digitálních tokenů. Měli byste investovat do ICO projektů jen v případě, že jste zkušení investoři, že věříte v kvalitu samotného projektu ICO (byznys plán, technologie, lidé) a že jste připraveni přijít o svoji investici.“

FCA dále vysvětlila rizika spojená s investováním do ICO:

  • Neregulovaný prostor. Většina ICO není regulována ze strany FCA (pozn.: ani žádného jiného regulátora) a mnoho jich sídlí v zámoří.
  • Neexistující ochrana investora. Je extrémně nepravděpodobné, že byste mohli využít ochranné mechanismy, jako jsou kompenzační schéma (pojištění vkladů) nebo finanční ombudsman.
  • Cenová volatilita. Podobně jako u kryptoměn obecně může být hodnota tokenu extrémně volatilní, náchylná k dramatickým změnám.
  • Potenciál pro podvod. Někteří vydavatelé měn nemají v úmyslu použít získané prostředky způsobem, který byl oznámen při marketingu projektu.
  • Neadekvátní dokumentace. Místo regulovaného prospektu ICO většinou poskytují jen „white paper“. Takový white paper může být nevyvážný, nekompletní nebo zavádějící. Je třeba hlubokých technických znalostí, abyste zcela porozuměli vlastnostem tokenu a rizikům.
  • Projekty v ranné fázi. ICO projekty typicky jsou v začátcích vývoje a jejich obchodní modely bývají experimentální. Je tu slušná šance, že přijdete o celou svoji investici.

Na závěr FCA zaujala podobné stanovisko jako její protějšky v USA a Kanadě, co se legálního statusu ICO týče. Podle ní je třeba posuzovat každý projekt individuálně. Většina nepodléhá regulaci, ale některé projekty vykazují rysy emise cenných papírů nebo shromažďování finančních prostředků od veřejnosti za účelem investování, což už regulované aktivity jsou.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru