FBI varuje před podvody kombinující koronavirus a kryptoměny

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) publikoval varovnou zprávu před novou vlnou podvodů.

Vrcholící pandemie koronaviru COVID-19 vyvolává strach po celém světě, z čehož se podle zprávy FBI snaží vytěžit maximum podvodníci. Při tom využívají kryptoměny, aby minimalizovali riziko svého dopadení.

To proto, že kryptoměnové transakce jsou z principu nevratné, přičemž některé kryptoměny dokonce umožňují zcela anonymní transakce.

FBI varovala zejména před těmito typy podvodů:

  1. Vydírání – podvodníci posílají e-maily a dopisy s tím, že na vás mají kompromitující informace, že znají vaše tajemství, že si vás natočili při různých intimních aktivitách a podobně. Vyžadují platbu v kryptoměnách výměnou za to, že tyto materiály nezveřejní, přičemž někdy vyhrožují nejen jejich zveřejněním, ale také nakažením celé rodiny koronavirem.
  2. Podvody s prací z domova – podvodníci nabízejí, že vám na bankovní účet pošlou finanční příspěvek, jehož část jim máte proplatit v kryptoměnách. Takový příspěvek jsou ale peníze, které někomu ukradli, a potřebují je převést do nevratné formy.
  3. Zázračné léky a vybavení – podvodníci nabízejí různé zázračné léky proti koronaviru a ochranné pomůcky, přičemž platbu požadují v kryptoměnách. Inkasují peníze a nic nedodají.
  4. Investiční podvody – podvodníci slibují velké výdělky díky snadným investicím do kryptoměn a jiných aktiv jako ekonomickou záchranu v době pandemie, vše má probíhat automaticky. Ve skutečnosti jen inkasují peníze a zmizí s nimi.

FBI upozornila, že pokud někdo tlačí na platby v kryptoměnách, je to varovný signál, který vyžaduje zvýšenou pozornost.

U jakékoliv nabídky je třeba ověřit, že nabízející subjekt je legitimní. Investiční nabídky je třeba podrobit pečlivému zkoumání a případné pokusy o vydírání je třeba nahlásit policii.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru