FATF připraví globální systém pro dohled nad kryptoměnami

V příštím roce vznikne systém, který bude mít za cíl bojovat s využíváním kryptoměn pro nelegální aktivity.


Aktualizace: Finanční akční výbor oznámil, že se věnuje pouze globálním pravidlům a že žádný systém nevyvíjí, nemá v úmyslu sbírat soukromá data uživatelů.


Transakce s kryptoměnami jsou pseudonymní a v některých případech dokonce anonymní, což je činí zajímavým nástrojem pro financování nelegálních aktivit či praní špinavých peněz. I když hotovosti, která je anonymní stoprocentně, se samozřejmě nevyrovnají.

V rámci snahy minimalizovat zneužívání kryptoměn pro nelegální účely připraví příští rok Finanční akční výbor (FATF) globální systém pro monitorování transakcí s kryptoměnami, který bude sdílet data osob, mezi kterými transakcemi probíhají. Plně funkční by tento systém měl být během několika málo let, informoval o tom Nikkei Asian Review.

Protože odhalit původ samotné kryptoměnové transakce je velmi obtížné, systém se soustředí na monitorování převodů kryptoměn z a na fiat měny či jejich směnu za zboží a služby. Tak se dá nejlépe identifikovat, kdo za kterou transakcí stojí.

Systém by měl provozovat soukromý sektor, takže se dá předpokládat, že bude uloženo burzám, směnárnám a obchodům akceptujícím kryptoměny, aby ověřovaly identitu svých zákazníků a monitorovaly podezřelé transakce, podobně jako podle zákona, který připravuje česká vláda.

Podíl na vývoji systému FATF oznámilo celkem 15 zemí, jsou mezi nimi státy G7, Austrálie nebo třeba Singapur.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru