FATF připraví globální systém pro dohled nad kryptoměnami

0

V příštím roce vznikne systém, který bude mít za cíl bojovat s využíváním kryptoměn pro nelegální aktivity.


Aktualizace: Finanční akční výbor oznámil, že se věnuje pouze globálním pravidlům a že žádný systém nevyvíjí, nemá v úmyslu sbírat soukromá data uživatelů.


Transakce s kryptoměnami jsou pseudonymní a v některých případech dokonce anonymní, což je činí zajímavým nástrojem pro financování nelegálních aktivit či praní špinavých peněz. I když hotovosti, která je anonymní stoprocentně, se samozřejmě nevyrovnají.

V rámci snahy minimalizovat zneužívání kryptoměn pro nelegální účely připraví příští rok Finanční akční výbor (FATF) globální systém pro monitorování transakcí s kryptoměnami, který bude sdílet data osob, mezi kterými transakcemi probíhají. Plně funkční by tento systém měl být během několika málo let, informoval o tom Nikkei Asian Review.

Protože odhalit původ samotné kryptoměnové transakce je velmi obtížné, systém se soustředí na monitorování převodů kryptoměn z a na fiat měny či jejich směnu za zboží a služby. Tak se dá nejlépe identifikovat, kdo za kterou transakcí stojí.

Systém by měl provozovat soukromý sektor, takže se dá předpokládat, že bude uloženo burzám, směnárnám a obchodům akceptujícím kryptoměny, aby ověřovaly identitu svých zákazníků a monitorovaly podezřelé transakce, podobně jako podle zákona, který připravuje česká vláda.

Podíl na vývoji systému FATF oznámilo celkem 15 zemí, jsou mezi nimi státy G7, Austrálie nebo třeba Singapur.