Facebooku s digitální měnou nemůžeme věřit, říkají američtí politici

Facebook doma v USA znovu narazil se svým plánem stát se významným hráčem na poli digitálních plateb.

Největší sociální síť na světě původně chtěla vydat svoji vlastní digitální měnu a nechat ji používat lidmi po celém světě. Připravila pro to i vlastní digitální peněženku.

Jenomže tento plán narazil u politiků a centrálních bankéřů v mnoha zemích, zejména kvůli obavám, že by Facebook mohl ohrozit monetární politiku. V druhé řadě také proto, že má na kontě průšvihy s ochranou osobních údajů.

Facebook proto své plány několikrát změnil, dokonce přejmenoval svoji digitální měnu z libry na diem. Ale ani to mu nepomohlo získat zelenou od regulátorů a politiků.

Tak alespoň tento týden spustil svoji digitální peněženku Novi, která zatím používá jen stabilní kryptoměnu paxos. Projekt je zatím ve zkušebním provozu.

Ale i s tím mají v USA problém. Senátoři za Demokratickou stranu Brian Schatz, Sherrod Brown, Richard Blumenthal, Elizabeth Warren a Tina Smith vyzvali Facebook, aby projekt Novi okamžitě ukončil.

„Facebook opět pokračuje ve svých plánech na digitální měnu a má agresivní harmonogram, už spustil pilotní provoz platební infrastruktury, i když jsou tyto plány neslučitelné s aktuální regulací,“ napsali senátoři šéfovi Facebooku Marku Zuckerbergovi.

„Facebooku nelze věřit s řízením platebního systému nebo digitální měny, když se jeho aktuální schopnosti řídit rizika a udržet spotřebitele v bezpečí ukázaly jako naprosto nedostatečné.“

Senátoři dali také najevo, že už pouhý pilotní provoz Novi na sebe přitáhne kontrolu zákonodárců a regulátorů.

Je otázka, jak velký tlak dokážou politici na Facebook vyvinout a zda například schválí speciální zákon, který by mu znemožnil platební službu provozovat. Takový návrh, který by se vztahoval na velké technologické společnosti, už v minulosti zazněl.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru