Facebook zkusil v Brazílii platby přes WhatsApp, ale opět narazil u regulátora

Facebook se zjevně snaží prosadit v oblasti plateb, zatím ale stále naráží na odpor regulačních úřadů.

Tvrdý náraz zažil Facebook loni, když světu představil své plány na vlastní digitální měnu libra. Ihned po jejím představení se totiž začaly ozývat regulátoři napříč celým světem a vystavovat plánům Facebooku stopky.

Hlavní výtkou bylo, že libra může potenciálně ohrozit měnovou suverenitu zemí a že by byla provozována společností, která opakovaně měla problémy s ochranou soukromí svých uživatelů. Facebook následně upravil parametry libry, ale doposud ji neuvedl do provozu.

O menší krok v oblasti plateb se nedávno pokusil v Brazílii, když ve spolupráci s Visou a Mastercardem zprovoznil platby přes WhatsApp.

Ovšem zjevně ani v tomto případě své kroky předem nekonzultoval s relevantními úřady, protože nyní zakročila brazilská centrální banka coby regulátor a vyzvala všechny zúčastněné strany, ať platby přes WhatsApp zastaví.

Banka uvedla, že Facebook s ní své platby přes WhatsApp dostatečně nekonzultoval a že k jejich zastavení přistoupila z obav o zachování konkurenčního prostředí a kvůli zajištění funkčních, transparentních a levných plateb.

Facebook je svázán regulací také v Indii, kde platby přes WhatsApp spustil v omezeném testovacím režimu a zatím nemůže přejít do plného komerčního provozu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru