Facebook se v rámci své nejnovější iniciativy pasoval do role emitenta soukromých nadnárodních peněz, což se nesetkalo s pozitivními ohlasy.
Po dlouhé době spekulací Facebook konečně odhalil svůj projekt vlastní krytpoměny Libra, ovšem jeho plány okamžitě čelí kritice z mnoha stran.
Libra není kryptoměna
Z dokumentů Facebooku vyplynulo, že jeho měna Libra bude v podstatě vedena v centralizované databázi, nad kterou bude dohlížet skupina vybraných partnerů. Byť jsou to velká jména typu Mastercard, Visa nebo Coinbase, jejich kontrola bude výhradní.
Bude tu tedy úzká skupina firem, které budou moct rozhodovat o emisi nových jednotek libry či o jejich případném ničení. Facebook uvádí, že časem chce dosáhnout decentralizace, ale zatím je to jen slib na papíře.
Libra bude navíc něco jako stable coin, její hodnota tedy bude udržována na určité úrovni či v určitém pásmu, navázána bude na košík fiat měn a dalších aktiv, jako jsou dluhopisy.
Je tedy jedno, jestli bude Libra zaznamená v blockchainu, protože to bude centralizovaná databáze, jejíž správci ji budou moci zcela ovládat a přepisovat, přičemž správce bude vybírat Facebook.
To znamená, že uživatelé libry budou muset věřit v dobré úmysly a poctivost Facebooku a jeho partnerů. Pokud například Facebook padne kvůli nějakému dalšímu skandálu, dá se předpokládat, že padne i libra. S typickým kryptoměnami má tedy libra pramálo společného.
Měna, která dráždí vlády
I když vizí tvůrce bitcoinu Satoshiho Nakamota byly elektronické a decentralizované peníze, tuto úlohu zatím neplní žádná kryptoměna. Ovšem libra má ambice stát se měnou ve smyslu pěnez, ve skutečnosti její jediný deklarovaný cíl je platební prostředek.
Platit s ní bude možné v rámci Facebooku a jeho aplikací WhatsApp a Messenger, ovšem teoreticky i mimo ně. Facebook slibuje, že lidé budou moct s librou platit i za zboží a služby přímo v obchodech.
Vzhledem k absenci decentralizace a k deklarovanému účelu je libra de facto měnou emitovanou soukromým subjektem, což vyvolalo silné negativní ohlasy u národních vlád.
„Vzhledem k problematické historii této společnosti, žádám, aby Facebook souhlasil s moratoriem na jakýkoli vývoj kryptoměny, dokud Kongres a regulátoři tento problém neprozkoumají a nebudou konat,“ prohlásila šéfka americké sněmovní Komise pro finanční služby Maxine Watersová.
Kromě problémů, které Facebook měl s úniky osobních dat uživatelů, vadí politikům také to, že by měna Facebooku mohla ohrozit finanční stabilitu.
Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat ani v Evropské unii. „Pokud Facebook vytvoří nástroj pro transakce, proč ne. Ovšem pokud se z toho má stát nezávislá měna, tak to nepřidá v úvahu,“ uvedl francouzský ministr ekonomiky a financi Bruno Le Maire pro Europe 1.
„Nemůže a nesmí se z toho stát suverénní měna se všemi atributy peněz, tedy s kapacitou emise nezávislých cenných papírů.“