Facebook mění plány, chce vydat hned několik stabilních digitálních měn

Pod tlakem odporu většiny států se Facebook rozhodl změnit přístup ke své digitální měně libra.

Libra původně měla být digitální měna, jejíž hodnota by byla vázána na košík různých aktiv, převážně národních měn a dluhopisů. Tím měla být zajištěna stabilita její hodnoty.

Facebook ale s touto vizí narazil u ve většině zemí, protože vyvolal obavy, že by ohrozil jejich měnovou suverenitu. Proti libře se mimo jiné postavily USA a Evropská unie.

Facebook odpor nepřekonal, a tak se rozhodl změnit plány. Nově chce vydat hned několik digitálních měn, každá by byla svázána jen s jednou národní měnou a dluhopisy daného státu. Takže by v podstatě vydal digitální dolar, digitální euro a tak dále. Libra v původní verzi by pak měla vzniknout někdy v budoucnu a byla by vždy kryta těmito novými digitálními měnami.

Nové digitální měny Facebooku mají taktéž využívat blockchainové technologie, přičemž jejich síť budou spravovat vybrané organizace. Otevřít se světu, aby se mohl zapojit kdokoliv, se síť má během několika let.

Otázkou je, zda i tyto nové plány Facebooku nenarazí na velký odpor, protože podle G20 mají být stabilní digitální měny regulované a není možné je nechat dospět k masovému používání, jelikož by ohrozily suverenitu jednotlivých zemí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru