Evropská komise chce posílit kyberbezpečnost, zaměří se i na kryptoměny

Rostoucí kyberkriminalita přiměla Evropskou komisi k navržení nových opatření, která mají pomoci všem členským státům EU.

Podle dat Evropské komise jsou digitální hrozby na vzestupu. Například útoky prostřednictvím tak zvaného ransomwaru, který zašifruje uživatelská data a požaduje za odšifrování výkupné, se od roku 2015 ztrojnásobily.

Ekonomické dopady kyberkriminality se mezi lety 2013 a 2017 zpětinásobily a podle studí můžou do roku 2019 vzrůst ještě čtyřikrát. Evropská komise na tyto jevy reaguje a chce zlepšit bezpečnost v kyberprostoru.

Má k tomu pomoci Evropská agentura pro kyberbezpečnost, která vznikne na základě současné Evropské agentury pro síťovou a informační bezpečnost (ENISA). Ta bude mít mandát pomáhat členským státům vypořádat se s digitálními útoky.

Evropská komise dále navrhuje vznik Evropského centra pro výzkum v oblasti kyberbezpečnosti a Kompetenčního centra.

Komise rovněž navrhne novou direktivu, která bude reagovat na zločinnost spojenou se zneužíváním digitálních měn.

„Tato navrhovaná direktiva posílí možnosti bezpečnostních složek řešit tuto formu kriminality tím, že rozšíří škálu deliktů souvisejících s informačními systémy na všechny platební transakce, včetně těch s virtuálními měnami. Zákon také zavede společná pravidla pro výši trestů a vyjasní pravomoci členských států u takových deliktů,“ uvedla komise.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru