Evropská a japonská centrální banka: Blockchain má potenciál pro mezinárodní převody

Centrální banky Evropské unie a Japonska zveřejnily výsledky testu s distribuovaným účetnictvím, které provedly v rámci projektu Stella.

Projekt Stella spustily banky v prosinci 2016 a jeho cílem bylo vyhodnotit, zda by systém založený na distribuovaném účetnictví mohl nahradit systémy pro převody peněz v reálném čase (RTGS), které ECB a BOJ používají nyní.

„Zjištění ve vztahu k efektivnosti ukazují, že s ohledem na specifika dodnes testovaných RTGS služeb by řešení na bázi DLT (ditribuované účetnictví) mohlo splnit výkonnostní požadavky současných velkoobjemových platebních systémů,“ uvedl projekt Stella ve své zprávě.

„Vzhledem k nastavení DLT, které má komplexnější procesy validace transakcí a uzavření konsensu než centralizovaný systém, je to povzbudivý úkaz.“

Reálné nasazení blockchainových technologií centrálními bankami však není na pořadu dne.

„Když to shrneme, tak zatímco testy vyprodukovaly slibné výsledky, je třeba vzít v úvahu, že na základě tohoto testu nelze učinit žádné přímé závěry o potenciálním využití v praxi. Vzhledem k relativní nevyspělosti této technologie, není DLT v této fázi vývoje řešením pro velké aplikace typu BOJ-NET a TARGET2,“ dodává zpráva.

Ve spolupráci s Ripplem testovala možnosti blockchainu letos také britská centrální banka.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru