Evropská centrální banka se zabývá transakčním systémem pro národní kryptoměny

Evropská centrální banka (ECB) dospěla k závěru, že i centrálními bankami vydané kryptoměny můžou uživatelům zajistit určitou míru anonymity.

Vlády a regulátoři po celém světě se zabývají myšlenkou národních kryptoměn, přičemž některé země, jako Čína, jsou už velmi blízko reálnému nasazení.

Kryptoměny nenechává stranou ani Evropská centrální banka, která publikovala zprávu o svém výzkumu v této oblasti. Zabývala se mimo jiné kompromisem mezi soukromím a potřebou odhalovat nezákonnou činnost, jako je praní špinavých peněz či financování terorismu.

„Náš nejnovější výzkum ukazuje, že je možné vybudovat zjednodušený systém pro digitální měny centrálních bank (CBDC),“ uvedla ECB. „Takový systém by zachoval soukromí u transakcí s nízkou hodnotou, zatímco by zajistil, že transfery vysokých hodnot budou předmětem kontrol proti praní špinavých peněz.“

Pro transakce s nízkou hodnotou ECB navrhuje použít tak zvané anonymní poukázky, jejichž počet by byl omezen pro každého uživatele v rámci určitého časového období. Tím by bylo zajištěno, že do určitého objemu peněz by byly transakce anonymní, při jeho překročení by pak podléhaly standardní kontrole.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru