Evropa stojí před důležitými rozhodnutími o digitalizaci plateb, říká guvernér BdF

Guvernér francouzské centrální banky François Villeroy de Galhau upozornil na neefektivity platebních systémů a na nutnost inovovat tváří v tvář iniciativám soukromého sektoru.

Zatímco domácí platby jsou ve většině evropských zemí bezproblémové, levné a čím dál rychlejší, velký problém stále představují mezinárodní transfery. Galhau na to poukázal ve svém projevu na konferenci německé centrální banky s názvem Bankovnictví a platby v digitálním věku.

Guvernér Banque de France (BdF) připomněl, že v soukromém sektoru vznikla řada projektů, které se snaží tento problém řešit pomocí blockchainových technologií, kryptoměn a stable coinů.

„V Evropě čelíme urgentním a strategickým rozhodnutím o platbách, které budou mít dopady na naší finanční suverenitu v dalších dekádách,“ uvedl.

De Galhau vidí v této oblasti dvě zásadní rizika. První je, že velké technologické společnosti využijí svůj dosah a vytvoří soukromé finanční struktury a peněžení systémy, čímž budou konkurovat těm národním a ohrožovat monetární suverenitu jednotlivých zemí.

Druhé riziko spatřuje v tom, že by v reakci na první hrozbu mohly jednotlivé země nekoordinovaně začít chrlit digitalizované národní měny (CBDC), což by mohlo vytvořit mnoho různých a případně nekompatibilních verzí.

Řešení vidí guvernér francouzské centrální banky v odpovídající regulaci a koordinovaném postupu centrálních bank na evropské úrovni. Centrální banky by se podle něj neměly bát experimentovat s technologiemi, které přináší soukromý sektor, a vytvářet s ním vhodná partnerství.

Evropská centrální banka možná bude muset vydat digitalizované euro a možná ho zpřístupnit i soukromému sektoru, dodal. Evropa má tu nevýhodu, že nevytvořila žádnou globální sociální síť, která by mohla posloužit jako platforma v tomto směru. Narážel tím pochopitelně na Facebook, který je americkou firmou, jež chce se svojí librou poskytovat platební služby i v Evropě, čímž by mohla ohrozit její monetární suverenitu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru