EU chce mít zákon pro digitální euro už příští rok

Ačkoliv zatím nebylo oficiálně rozhodnuto o digitalizaci eura, všechny kroky Evropské unie k ní směřují.

EU provádí technické experimenty s blockchainovými technologiemi, na nichž stojí kryptoměny, aby zjistila, jestli dokáže vytvořit přínosnou verzi digitálního eura.

Veřejní činitelé unie ale už přiznali, že digitální euro bude zřejmě nutností, aby nedošlo k úplnému odklonu lidí od národních měn směrem k soukromým kryptoměnám.

A i když zatím nepadlo definitivní rozhodnutí o tom, že bude digitální euro vytvořeno, komisařka pro finanční stabilitu, finanční služby a unii kapitálových trhů Mairead McGuinnessová prozradila, že brzy začnou konzultace v rámci legislativního procesu, který přinese zákon pro digitální euro už na začátku roku 2023.

A i když digitální euro začíná být nutností v konkurenci připravovaných ostatních národních digitálních měn a kryptoměn, stále přetrvávají některé obavy z jeho nasazení.

Podle serveru Politico se například komerční banky obávají, že pokud přijde finanční krize, lidé by mohli konvertovat online své bankovní depozity na  Evropskou centrální bankou vydané digitální euro, což by mohlo způsobit kolaps komerčních bank.

Evropská centrální banka, která bude mít hlavní slovo při rozhodování o implementaci digitálního eura, už dříve uvedla, že není úplně snadné najít rovnováhu mezi transparentností nutnou pro boj se zločinem a zachováním soukromí u digitálních měn.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru