EU chce konec anonymních platforem pro kryptoměny, ale úspěch je nereálný

Evropská unie chce zajistit, aby obchodování s kryptoměnami už nebylo anonymní.

Evropští zákonodárci dlouho jednali o nových pravidlech proti praní špinavých peněz a financování terorismu. Minulý týden dospěli ke shodě, přičemž změny budou mít mimo jiné dopady i na kryptoměny.

Obchodní platformy s kryptoměnami budou mít povinnost ověřovat totožnost svých klientů, to samé bude platit pro poskytovatele digitálních peněženek, které je nabízejí jako službu. Naplánované změny se mají přenést do zákonů členských zemí během 18 měsíců, informovala o tom agentura Reuters.

Je ovšem otázkou, jestli budou mít skutečný dopad na kryptoměny. Větší burzy kryptoměn totožnost svých klientů ověřují už delší dobu, zatímco ty menší jsou často anonymní na obou stranách, tedy jak klientů, tak provozovatelů.

Je nereálné znemožnit lidem, aby si i nadále nenacházeli krypto burzy, které totožnost ověřovat nebudou. Zvlášť proto, že bude přibývat decentralizovaných řešení, která bude moci anonymně zprovoznit téměř kdokoliv a kdekoliv. Jako technicky nemožné se proto jeví i blokování internetového přístupu na všechny takové burzy.

Kryptoměny jsou postavené na decentralizaci a větší či menší míře anonymity, a tuto jejich podstatu je prakticky nemožné překonat či odstranit.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru