Ve světě kryptoměn se některé věci ukazují být pravým opakem toho, zač se vydávaly.
Bitcoin vznikl v reakci na finanční krizi a její příčiny z let 2007/2008, přičemž hlavním prvkem byla decentralizace. Značná část krypto komunity pak odsuzuje vše centralizované a netají se obrovskými antipatiemi vůči bankám a tradičnímu finančnímu systému obecně.
Jaké překvapení pak nastává, když se ukazuje, jak výrazně je provázaná druhá největší kryptoměnová síť na světě Ethereum s jednou z největších bank JPMorgan.
Už delší dobu jsme například věděli, že hlavní společnost stojící za vývojem Etherea – ConsenSys – úzce spolupracuje s JPMorgan.
JPMorgan nejdříve vyvíjela soukromou verzi Etherea pod názvem Quorum. V roce 2020 ConsenSys pak Quorum převzal pod svá křídla, přičemž JPMorgan investovala do ConsenSysu.
Ale to není zdaleka všechno. Ve Švýcarsku teď padla žaloba bývalých zaměstnanců ConsenSysu na zakladatele společnosti Josepha Lubina.
35 bývalých zaměstnanců, kteří zároveň představují nadpoloviční většinu akcionářů firmy, žádají o speciální audit společnost kvůli podezření na porušení zákona.
Bývalí zaměstnanci tvrdí, že Lubin nezákonně vyvedl v roce 2020 z ConsenSysu AG práva duševního vlastnictví na Metamask a Infuru do ConsenSys Software Incorporated výměnou za podíl v téže společnosti a půjčku.
Technické detaily, ve kterých žalobci spatřují porušení švýcarských zákonů, nejsou až tak podstatné. Hlavní informací z pohledu tohoto článku je, že podíl v ConsenSys Software Incorporated mají tradiční finanční instituce jako JPMorgan.
Metamask je jedna z nejpoužívanějších peněženek pro Ethereum a Infura poskytuje infrastrukturu pro přístup do této kryptoměnové sítě. Oba nástroje mají dohromady hodnotu v miliardách dolarů.
JPMorgan díky výše popsané transakci tak získala částečnou kontrolu nad dvěma klíčovými nástroji sítě Ethereum.
JPMorgan coby velká americká banka a akcionář ConsenSysu má značný vliv na rozhodování o budoucím vývoji Etherea.