V kryptoměnové síti Ethereum se udály už tři transakce, které naprosto zbytečně stály astronomické částky na poplatcích.
Vše začalo 10. června, kdy byla potvrzena transakce ve výši 0,55 etheru, přičemž odesílatel za ni zaplatil 350 etherů, tedy zhruba 2,6 milionu dolarů.
Nejdříve se zdálo, že se mohlo jednat o tragický obmyl, ovšem hned další den se objevila transakce s 350 ethery, u které byl poplatek opět 2,6 milionu dolarů.
Zatímco se rozjížděly teorie, co za tak vysokými poplatky může stát, přišla třetí transakce, tentokrát ovšem z jiné peněženky. Z přesun 2310 etheru zaplatil odesílatel zhruba půl milionu dolarů.
Už delší dobu se spekuluje o tom, že takto může docházet k praní špinavých peněz. Nelegálně nabyté kryptoměny se takto přes poplatky pošlou vybraným těžařům, pro které se už jedná o běžný a legální příjem.
Ovšem v tomto případě šly poplatky dvěma rozdílným těžařským poolům, které sdružují velké množství jednotlivých těžařů, takže tato teorie asi není na místě.
Jiná teorie hovoří o tom, že dané peněženky částečně ovládli hackeři, kteří z nich můžou posílat peníze jen na vybrané adresy, a tak vydírají vlastníky, požadují výkupné a hrozí, že přes poplatky vymažou jejich účty.
Tato teorie ale také má své mezery, protože obě peněženky jinak fungují dál a zdá se nereálné, aby jejich vlastníci neměli zálohované soukromé klíče, když spravují miliony dolarů. Bylo by tak pro ně snadné v případě napadení peníze převést jinam.
Tyto transakce s obrovskými poplatky tak zůstávají záhadou. Peníze se v každém případě neztratily, přerozdělí si je těžaři.