SEC odmítá odpověď na otázku, proč nestíhá Ethereum

Soudní spor amerického regulátora SEC a společnosti Ripple vytahuje napovrch skutečnosti, které jsou nepříjemné i pro jiné kryptoměnové projekty.

SEC viní Ripple z nepovoleného prodeje cenného papíru v podobě kryptoměny XRP. Ripple to pochopitelně odmítá a říká, že XRP nemá povahu cenného papíru, a snaží se to prokázat u soudu.

V rámci soudního řízení se na veřejnost dostává řada materiálů, které nevrhají dobré světlo na jednání regulačního úřadu. XRP komunita v posledních týdnech poukazuje zejména na jeho nekonání vůči Ethereum.

Protože zatímco společnost Ripple vznikla až po vzniku sítě XRP a prodávat kryptoměnu začala až když byla síť plně funkční, Ethereum bylo financováno pomocí tak zvaného ICO (initial coin offering), kdy prodávalo token ether, aniž by jeho síť už fungovala.

A SEC dlouhodobě označovalo financování projektů pomocí ICO za emisi cenného papíru, jež podléhá regulaci. Ovšem proti Ethereu nikdy nijak nezasáhlo, zatímco na Ripple podalo žalobu.

XRP komunita poukazuje také na to, že bývalý šéf korporátních financí SEC William Hinman, za jehož působení v regulačním úřadu byla žaloba na Ripple podána, pracoval před i po svém působení v této veřejné funkci pro advokátní kancelář Simpson Thacher, jež je členem Ethereum Alliance, a dokonce od ní pobíral odměny v milionech dolarů, když byl ve funkci v SEC.

Aby toho nebylo málo, tak bývalý šéf SEC Jay Clayton, za jehož působení úřad podal žalobu na Ripple, nastoupil po svém konci ve funkci do společnosti One River Asset Management, která investuje do bitcoinu a etheru.

SEC pod současným vedením Garyho Genslera pak odmítá odpovídat na všechny klíčové otázky, jako proč nikdy nestíhalo Ethereum, zatímco Ripple ano. Zjevně tu nedochází k aplikaci stejných pravidel pro všechny a úřad to odmítá vysvětlit.

Žaloba SEC na Ripple způsobila v prosinci loňského roku pád ceny XRP a poškodila miliony investorů nejen v USA a po celém světě. Způsobila tedy pravý opak toho, co je posláním SEC, tedy ochrana investorů.

Proto také více než 20 tisíc XRP investorů požádalo prostřednictvím advokáta Johna E. Deatona o účast v soudním řízením mezi SEC a Ripplem, aby mohli prezentovat svůj pohled na věc a hájit své zájmy.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru