Absurdní situace s poplatky v síti Ethereum se projevila při chybě, ke které došlo při jedné transakci kryptoměnové burzy Bitfinex.
Poplatky za transakce v kryptoměnové síti Ethereum jsou dlouhodobě problematické, protože když je relativně velký provoz, můžou stát stovky až tisíce dolarů, tedy až desetitisíce korun. Navíc se může stát, že transakce nakonec nebude potvrzena, přesto odesílatel astronomické poplatky zaplatí.
Sousloví „astronomické poplatky“ však dostalo v Ethereu novou dimenzi. Bitfinex totiž za jednu transakci se 100.000 tethery (USDT) zaplatil poplatek ve výši 23,7 milionu amerických dolarů, což je zhruba půl miliardy korun.
Jinak řečeno, za poslání zhruba dvou milionů korun zaplatil půl miliardy. Samotné poplatky tedy byly 250krát vyšší než hodnota transakce.
Tentokrát to samozřejmě nebylo vytížením sítě Ethereum, ale chybou při nastavení výše poplatku v rámci softwaru, který byl pro tento účel použit. Bitfinex uvedl, že šlo o chybu platformy DiversiFi, jež je druhou vrstvou nad Ethereem a má za cíl právě zefektivnit transakce.
Naplno se tak ukazuje absurdita situace s poplatky ve většině kryptoměnových sítích. Aukční systémy nechávají poplatky šplhat do astronomických výšin, přičemž ani neexistuje povinnost validátorů transakci potvrdit, když už poplatky přijmou.
Kryptoměnové sítě, které takto fungují, tímto vystavují bariéry pro masové použití. Pokud chtějí kryptoměnové sítě konkurovat tradičním finančním systémům, musí být levné, rychlé a netrestat na poplatcích uživatele, kteří udělají chybu.