Kryptoměna BNB rychle roste a ukrajuje si z Ethereum koláče

Binance Smart Chain se daří přebírat uživatele aplikací z konkurenčního Etherea, láká je na nižší poplatky.

Ethereum bylo první kryptoměnovou sítí podporující chytré kontrakty neboli aplikace běžící v blockchainu. Jelikož ale transakce potvrzuje těžením, narazilo na své limity.

Poplatek za transakci v Ethereu převyšuje 10 dolarů a její potvrzení trvá dlouhé minuty. To odrazuje řadu uživatelů, kteří provádějí transakce s nižšími částkami.

Útočiště jim nabízí Binance Smart Chain, za kterým stojí burza stejného jména. Tato blockchainová síť také používá Ethereum Virtual Machine (EVM), takže aplikace fungující v Ethereu jsou snadno přenositelné do Binance Smart Chain.

Binance Smart Chain používá pro potvrzování transakcí tak zvaný mechanismus proof of stake, takže poplatky jsou podstatně nižší, řádově v desítkách centů dolaru. A potvrzeny jsou během zhruba čtyř sekund.

Do Binance Smart Chain proto přechází řada uživatelů i vývojářů, což se projevuje na rostoucích objemech transakcí. A na ceně nativní kryptoměny BNB. Ta za poslední týden zhodnotila o 55 procent, od začátku letošního roku na úctyhodný patnáctinásobek.

Na druhé straně stojí kritici Binance Smart Chain, kteří této síti vytýkají, že je centralizovaná, že ji víceméně ovládá burza Binance, která určuje validátory transakcí.

Rozhodně nás čeká zajímavý souboj Binance Smart Chain vs. Ethereum. Ke konci pololetí navíc vstoupí na hřiště další hráč Flare Network, který si přinese konkurenční výhodu.

Flare totiž používá stejný mechanismus potvrzování transakcí jako XRP Ledger (Federative Byzantine Agreement), který je velmi rychlý a ještě levnější na poplatcích než proof of stake. A také používá Ethereum Virtual Machine, takže ethereové aplikace budou přenositelné i do ní.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru