Ke spuštění Etherea 2.0 dojde na začátku prosince

Po dvou a půl letech vývoje ožije nová verze kryptoměnové sítě Ethereum, která použije zcela jinou metodu pro potvrzování transakcí.

Ethereum používá pro potvrzování transakcí koncept proof of work, podobně jako Bitcoin. Ten vyžaduje řešení složitých výpočetních úloh, což je drahé na zdroje a pomalé.

Tvůrci Etherea v čele s Vitalikem Buterinem si tento nedostatek uvědomili už před několika lety a začali pracovat na kompletní změně kódu, kterou označili Ethereum 2.0. Ta pro potvrzování transakcí využívá tak zvaný koncept proof of stake, kdy validátory ručí za svoji poctivost přímo penězi (ethery).

Ke spuštění nové verze Etherea by mělo dojít 1. prosince letošního roku. Už byly spuštěny kontrakty pro staking, tedy pro vklady etherů, kterými budou validátory ručit za poctivé potvrzování transakcí.

Minimální vklad je 32 etherů a jakmile bude takto nastaveno 16384 validátorů, dojde ke spuštění Etherea 2.0.

Validátory v novém Ethereu by si měly přijít na 8 až 15% zhodnocení kolaterálu ročně, tedy etherů, kterými budou ručit v rámci proof of stake.

Klíčové samozřejmě bude, aby byl přechod hladký a neobjevily se žádné problémy či mezery v kódu, které by ohrozily chod nové sítě.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru