Jak ušetřit na poplatcích v Ethereu? Volbou času transakce

Neutěšená situace v Ethereu přináší vysoké poplatky za transakce. Když na transakci nespěcháte, dá se ušetřit.

Především rozvoj produktů decentralizovaných financí (DeFi) s sebou přinesl značné vytížení kryptoměnové sítě Ethereum, což je spojeno s růstem poplatků za transakce. 4. ledna dosáhl průměrný poplatek za jednu transakci 17,44 dolaru, což je opravdu hodně.

Web On the Flipside udělal analýzu poplatků v Ethereu podle denní doby a autoři dospěli k závěru, že se opakují špičky, kterým je lepší se vyhnout.

Největším vytížením prochází Ethereum každý den mezi 14. a 18. hodinou UTC, tedy mezi 15. a 18. hodinou našeho času. V tu dobu jsou transakční poplatky nejvyšší, v některých případech letos přesáhly 20 dolarů.

V této denní době dochází k největšímu počtu transakcí, zároveň jsou nejaktivnější velké účty, které drží více než 20 etherů. Proto pokud na transakce nepospícháte, je lepší je neposílat v tomto časovém intervalu.

Na nižší poplatky zpravidla dosáhnete, pokud budete transakce v Ethereu realizovat mezi 2. a 4. hodinou ranní, mezi 6. a 9. hodinou dopoledne a mezi 10. a 12. hodinou večer, vše našeho času.

Jiné řešení bohužel zatím neexistuje. Ethereum sice připravuje přechod na jiný mechanismus potvrzování transakcí (proof of stake), který by měl vše zrychlit a zlevnit, ale ten je zatím jen v začátcích testování a do produkce bude nasazen nejdříve příští rok.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru