Hrozí Ethereu zásah od amerického regulátora SEC?

Nejasnosti kolem pravidel pro kryptoměny v USA vyvolávají otázku, zda po žalobě na Ripple nemůže regulační úřad SEC zamířit na další velký projekt.

Je tomu bezmála rok, co SEC podalo soudní žalobu na Ripple kvůli kryptoměně XRP. Regulátor má za to, že Ripple ji prodával jako neregistrovaný cenný papír.

Jedním z argumentů, kterým se Ripple u soudu brání, je že SEC dalo v roce 2018 veřejně zelenou Ethereu, přičemž XRP Ledger je v principu podobným blockchainem, takže by se mu nemělo dostat jiného zacházení.

Ripple tím má na mysli projev tehdejšího divizního šéfa SEC William Hinmana, který veřejně uvedl, že vzhledem ke své decentralizovanosti není Ethereum, potažmo Ether cenným papírem.

Problém ale je, že se SEC od tohoto projevu distancuje a označuje ho za soukromý názor Hinmana. I když ten tehdy používal v inkriminovaném projevu slova jako “my” a na webu SEC jsou dodnes texty, ve kterých je uvedeno, že Hinmanův projev byl vodítkem SEC pro kryptoměnové trhy.

Když se jednotlivci dnes písemně dotazují SEC na Ethereum, dostává se jim odpovědi, že úřad k této kryptoměnové síti zatím nezaujal oficiální stanovisko.

Aby toho nebylo málo, tak současný šéf SEC Gary Gensler během svých přednášek na MIT, které předcházely jeho jmenování do čela regulačního úřadu, uvedl, že Ethereum bylo uvedeno na trh způsobem, které z něj dělalo cenný papír.

V současnosti proto nelze s jistotou říct, že je Ethereum z pohledu zákona o cenných papírech v bezpečí a že ethereové nadaci nehrozí žaloba, jaké čelí ze strany SEC Ripple.

Na pozadí se děje mnoho věcí, o kterých veřejnost neví, takže nezbývá než čekat, jaké oficiální stanovisko k Ethereu přijde, protože dříve nebo později přijít musí. Ať už ve formě vyjádření regulačního úřadu nebo ve formě zákona, který klasifikuje kryptoměny podle jejich vlastností.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru