Ethereum se chystá na historicky největší změnu letos v létě

Po letech vývoje a testování se blíží doba, kdy se kryptoměnová síť Ethereum dočká přechodu na novou metodu potvrzování transakcí.

Stejně jako Bitcoin stojí Ethereum od svého vzniku na konceptu proof of work, tedy tak zvané těžbě. Tento způsob potvrzování transakcí a zajištění bezpečnosti sítě je však energeticky velmi náročný a výrazně omezuje škálovatelnost.

Už před lety se proto Ethereum komunita rozhodla pro přechod na koncept proof of stake, kdy za svoji poctivost ručí validátory transakcí přímo penězi uzamčenými v blockchainových kontraktech.

Po dlouhém testování verze 2 Etherea by letos měla přijít chvíle, kdy se hlavní síť přepne na tento nový způsob fungování.

Podle šéfa ConsenSysu Joe Lubina by se tak mělo stát v červnu nebo červenci. Ethereum by tak mělo výrazně zrychlit, zlevnit na poplatcích a snížit svoji uhlíkovou stopu na zlomek dnešní hodnoty.

Na čele žebříčku kryptoměn tak zůstane v těžbě osamocený Bitcoin, který se tohoto zastaralého konceptu stále odmítá vzdát. Ačkoliv tlak na něj z environmentálních důvodů stále roste.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru